Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
25/09/2020 - 16:20

PTT „Beskid”: już 30 lat chodzą po górach, teraz mają swój sztandar

Sądecki oddział PTT „Beskid” zrzesza ludzi, którzy kochają góry: tych, ledwo odrośniętych od ziemi i tych, co niejeden szczyt już zdobyli. Wspólnie uczestniczyli w uroczystym poświęceniu swego sztandaru.

Poświęcenie sztandaru oddziału PTT "Beskid". Fot. PTT O/Beskid

Czytaj także: #ZTwoichPodatków. Akcja Ministerstwa Finansów, która wymknęła się spod kontroli

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie założono początkowo jako Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie 31 grudnia 1873 r. Po ustanowieniu statutu Towarzystwo zostało zarejestrowane 19 marca 1874 r. W maju 1874 zmieniło nazwę na Towarzystwo Tatrzańskie. Kolejna zmiana nazwy miała miejsce w  1920 r., na Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (PTT).

Niestety, 16 grudnia 1950 roku zostało rozwiązane na polecenie ówczesnych władz (majątek został przejęty przez utworzone 17 grudnia 1950 r. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze PTTK) i ponownie reaktywowane w roku 1988. Oddział "Beskid" został reaktywowany w 1990 roku. W tym roku obchodzi więc 30 rocznicę tego wydarzenia. Do dziś oddział „Beskid” im. prof. Feliksa Rapfa jest jednym z najliczniejszych i najbardziej prężnych oddziałów PTT.

W tym roku, z funduszy przez siebie zebranych, członkowie PTT ufundowali swemu Towarzystwu sztandar. Jego poświęcenie miało być połączone z obchodami rocznicy reaktywacji oddziału. Przez wybuch pandemii, uroczystość została przeniesiona na wrzesień. 

W mszy, która odbyła się w parafii pod wezwaniem Świętej Małgorzaty w Nowym Sączu, wziął udział zarząd organizacji, na czele z Prezesem O/Beskid PTT i Prezesem Zarządu Głównego PTT Jolantą Augustyńską i Prezesem Honorowym, Maciejem Zarembą. Poczet sztandarowy stanowili: Mirosław Bogusz, Iwona Kowalczyk-Tudaj i Edyta Dobek. Na uroczystość przybyło około 70 członków i sympatyków „Beskidu” – wszyscy, którzy kochają góry. Różnica wieku pomiędzy najstarszą i najmłodszą osobą wynosiła 80 lat. 

Oddział „Beskid” organizuje rocznie około 100 wycieczek w góry polskie, słowackie, ukraińskie, rumuńskie i Alpy. Z nowosądeckim oddziałem PTT można wyruszyć także na wycieczki rowerowe czy wędrówki narciarskie. (PS) Fot. PTT O/Beskid.

Zobacz nasze propozycje wycieczek dla Aktywnych Sądeczan.

Nowy sztandar dla sądeckich miłośników gór
Po 30-latach od reaktywacji sądeckiego oddziału PTT "Beskid", miłośnicy górskich wędrówek doczekali się własnego sztandaru. Zakup sfinansowali z pieniędzy ze zbiórki. Zobacz, jak wyglądała uroczystość poświęcenia sztandaru.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu