Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 marca. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda
03/02/2023 - 15:10

Lutowa kartka z sądeckiego kalendarza. O tym warto pamiętać

W lutym przypominamy sobie postać błogosławionej Julii Rodzińskiej, męczennicy za wiarę, która pochodziła z Nawojowej. Obchodzimy będziemy też dwie trudne, choć ważne rocznice: pacyfikacji Barnowca oraz śmierci Zbigniewa Szkarłata.

20 lutego 1945 roku

W obozie koncentracyjnym koło Gdańska umiera siostra Julia Rodzińska. Błogosławiona siostra dominikanka pochodziła z Nawojowej. Urodziła się w sądeckiej wsi 16 marca 1899 roku, jako Stanisława Rodzińska. Niestety, szybko została sierotą.

Jej wychowaniem i edukacją zajęły się zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika. Rodzińska również wstąpiła do tego zakonu, przyjmując imię Julia. Uczyła się w Nowym Sączu, a później w Krakowie.

Ukończyła Wyższy Kurs Nauczycielski w Wilnie i tam objęła funkcję kierowniczki Szkoły Powszechnej im. Matki Bożej Ostrobramskiej. Mając 35 lat została przełożoną domu zakonnego w Wilnie i kierowniczką Zakładu Sierot.

Siostra Julia, rodem z Nawojowej, została aresztowana za swoją działalność podczas II wojny światowej. Wysłano ją do obozu koncentracyjnego Stutthof koło Gdańska. Mimo tragicznego położenia, bardzo trudnych warunków i atmosfery beznadziei wciąż podnosiła innych współwięźniów na duchu.

Organizowała też pomoc i wspólne modlitwy, co w obozie było zakazane. Siostra Julia Rodzińska zachorowała na tyfus plamisty. W obozie koncentracyjnym choroba była wyrokiem śmierci. 20 lutego 1945 roku dominikanka umarła na tyfus. Niedługo później obóz wyzwolono.

Siostra Julia Rodzińska z Nawojowej została beatyfikowana w 1999 roku przez papieża Jana Pawła II jako męczennica za wiarę. W Nawojowej można obejrzeć dom – „organistówkę” – gdzie w 1899 roku urodziła się Stanisława Rodzińska.

Czytaj dalej na kolejnej stronie.Dziękujemy za przesłanie błędu