Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
14/08/2019 - 21:55

Krynica: „Malinowa herbatka rozgrzewa myśli” Stanisławy Celińskiej [WIDEO]

Koncert "Malinowa…”, z którym Stanisława Celińska, wraz z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko, wystąpiła w krynickiej Pijalni Głównej w ramach 53. Festiwalu im. Jana Kiepury, zgromadził (13 sierpnia) tłumy fanów aktorki i wokalistki.

Publiczność festiwalowa wysłuchała 14. utworów w wykonaniu Stanisławy Celińskiej, znajdujących się na krążkach "Atramentowa" i "Malinowa" - „Malinowa herbatka wieczorem, rozgrzewa myśli, cieszy kolorem. Tamte lata mi przypomina, Ty młody, ja – dziewczyna”. Napisała te słowa  Stanisława Celińska, na podstawie zasłyszanych opowieści od różnych  ludzi.

Większość tekstów, znajdujących się na krążku  „Malinowa”, który ukazał się 25 maja 2018 roku, jest jej autorstwa. Pozostałe trzy napisała Dorota Czupkiewicz. Teksty muzyką okrasił Maciej Muraszko, muzyk, kompozytor, aranżer i producent. Poprzednia płyta Stanisławy Celińskiej  „Atramentowa”  podwójnie pokryła się platyną.

"Malinowa" nawiązuje do „Atramentowej”, została jednak poszerzona o nowe brzmienia.

Wcześniej, Stanisława Celińska spotkała się z publicznością, opowiedziała o swoim życiu, pracy aktorki i piosenkarki. przybliży kulisy powstania jej najnowszej płyty Malinowa…, którą będziemy mieli przyjemności posłuchać w całości podczas wieczornego koncertu.

Na zakończenie artystka bardzo chętnie  rozmawiała z osobami, które przyszły na to kulturalne wydarzenie, rozdawała autografy. Spotkanie z gwiazdą prowadził krytyk filmowy i publicysta Tomasz Raczek.

W ramach 53. Festiwalu im. Jana Kiepury melomani wysłuchali koncertu promenadowego „ Muzyka świata” w wykonaniu Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego pod dyrekcją maestro Mieczysława Smydy.

W Pijalni Głównej popłynęły miedzy innymi melodie: Ponad falami J. Rosasa, Taniec hiszpański W. Starka, Pod dachami Paryża H. Girauda, Barcarolle J. Offenbacha, czy Łyżwiarzy  E. Waldteufela oraz wiele innych.

Muzykom towarzyszył występ Zespołu Tańca Artystycznego Miniatury który działa od 35 lat. Założycielem jego był Władysław Szlęk, tancerz i choreograf. Obecnie jego pracę kontynuuje Małgorzata Malczak. Tancerki z gracją wykonywały skomplikowane układy choreograficzne.

Koncert południowy prowadził Jacek Woleński

Po południu, w ramach festiwalowego cyklu Estrada Młodych publiczność obejrzała jednoaktową kameralną inscenizację "Verbum Nobile" Stanisława Moniuszki, do libretta Jana Chęcińskiego, w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Libretto opowiada historię miłosnych perypetii młodego szlachcica Michała Pakuły. Młodzieniec ulega wypadkowi podczas podróży. Opiekę nad nim roztacza szlachcianka Zuzia z pobliskiego majątku. Chłopak przedstawia się jednak imieniem Stanisław. Młodzi zakochują się w sobie. Jednak ojciec dziewczyny, Serwacy Łagoda oświadcza, że z tej miłości nic nie będzie, gdyż rękę córki, gdy jeszcze była dzieckiem, przyobiecał przyjaciela-Marcinowi Pakule dla jego syna.

Młodzi rozpaczają, a zirytowany Serwacy przysięga, że Zuzia nigdy nie wyjdzie za mąż za Stanisława. Po licznych perypetiach okazuje się, że jest młody szlachcic jest synem Marcina Pakuły i młodzi mogą się pobrać.

Kierownik muzyczny i dyrygent: Piotr Wajrak. Reżyser: Ryszard Smęda. Artur Pilch - fortepian

Organizatorem 53. Festiwalu im. Jana Kiepury jest Urząd Miasta i Gminy i Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Patronat medialny „Sądeczanin”.

(MK) fot. aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu