Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
26/03/2019 - 18:45

Krynica: koncerty 140-letniej Orkiestry Zdrojowej powrócą do Pijalni?

Od połowy marca br. koncerty Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego zostały przeniesione z Pijalni Głównej do prywatnej restauracji, co niepokoi wszystkich, którzy kochają muzykę klasyczną i samą orkiestrę. Mamy nieoficjalną jeszcze informację, że występy powrócą na swoje dawne miejsce, do sali koncertowej.

Krynicka Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego ma ponad 140-letnią tradycję. Do niedawna regularnie koncertowała w Pijalni Głównej, sali balowej Starego Domu Zdrojowego, a latem w muszli koncertowej na Deptaku.  Zawsze sale były wypełnione po brzegi!

W połowie marca pojawił się plakat Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju z informacją, że występy zostają przeniesione do prywatnej restauracji, co bardzo zaniepokoiło miłośników muzyki klasycznej i samej orkiestry. Nieoficjalna jeszcze wiadomość  mówi, że koncerty powrócą na dawne miejsce. Za tym optują m.in. radni.

Historia Orkiestry Zdrojowej sięga 1875 roku. Założył ją Adam Wroński, pod jego batutą stanowiła wielką atrakcję sezonu letniego uzdrowiska. Kapelmistrz dbał zarówno o dobór wykonawców, jak i program. Obok muzyki tanecznej zamieszczał w nim małe formy symfoniczne (uwertury, fantazje, miniatury liryczne itp.).

W okresie międzywojennym orkiestrą dyrygowali: Mieczysław Kochanowski, Józef Konowalski oraz Feliks Kochański, który rozbudował ją do 32 muzyków.

Repertuar obejmował wówczas ponad 3000 pozycji. Dla potrzeb orkiestry przeznaczono budynek nazwany „Domem Muzyki”.

Orkiestrę Zdrojową bardzo promował i wspierał finansowo inż. Józef Krówczyński, ostatni przedwojenny krynicki burmistrz.  Po II wojnie światowej orkiestrę przejęło Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, obecnie Urząd Miasta i Gminy Krynicy.

W latach 1960-1980 w sezonach letnich skład Orkiestry Zdrojowej pozwiększano o muzyków m.in: z Filharmonii Krakowskiej Opery i Operetki,  Filharmonii Śląskiej oraz Poznańskiej.

Obecnie Orkiestra Zdrojowa koncertuje zazwyczaj w składzie jedenastoosobowym. Część muzyków pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Krynicy i Nowym Sączu,  prowadząc klasy skrzypiec, akordeonu i gitary. Dyrygentem jest Mieczysław Smyda.

W 2015 roku Orkiestra Zdrojowa obchodziła jubileusz 140 lat istnienia.  Oprócz tego, że koncertują kilka razy w tygodniu, muzycy (w poszerzonym składzie) towarzyszą ważnym wydarzeniom kulturalnym w uzdrowisku. Podczas 46. Festiwalu im. Jana Kiepury  wystąpili  m.in. z Vadimem Brodskim, wybitnym ukraińskim wirtuozem skrzypiec.

(MK) fot. aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu