Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
07/11/2014 - 12:40

Kolejna ciekawa inicjatywa Fundacji Promocji Nauki i Kreatywności

Jak informuje nas Piotr Grześków, prezes Fundacji Promocji Nauki i Kreatywności, 26 listopada o godzinie 12 przy Barbackiego 91 odbędą się warsztaty prezentujące program „Wielokulturowa tożsamość Sądecczyzny”.
Jest to opracowany przez Fundację nowoczesny program edukacyjny, który ma na celu upowszechnienie wiedzy oraz pobudzenie zainteresowania historią regionu i jego dziedzictwem kulturowym. Program będzie również promował kulturę i tradycje mniejszości narodowych i grup etnicznych zamieszkujących Sądecczyznę. Przeznaczony jest dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Będą z niego mogły korzystać szkoły, biblioteki, świetlice i inne instytucje pracujące z młodzieżą. Materiały udostępnione zostaną również na stronie internetowej projektu wts.fpnik.pl na licencji Creative Commons, umożliwiającej ich darmowe rozpowszechnianie, kopiowanie, przetwarzanie, a przez to dostęp do szerokiej rzeszy odbiorców i rozbudowę o własne pomysły. Program „Wielokulturowa tożsamość Sądecczyzny” ma się stać zachętą do podejmowania przez nauczycieli i uczniów zajęć oraz wycieczek popularyzujących wiedzę o wielokulturowych tradycjach regionu.
Autor programu, Krzysztof Małota przeprowadził zajęcia pilotażowe z uczniami z Gimnazjum nr 2. W trakcie tych zajęć młodzież zwiedzając kolejne sektory sądedeckiego skansenu, poznawała kulturę Lachów, Górali, Pogórzan oraz Łemków i Niemców Galicyjskich. Zwiedzając świątynie, poznawano podobieństwa i różnice występujące w kościołach rzymskokatolickim, greckokatolickim oraz ewangelickim. Wizyta w skansenie była też świetną okazją do poznania ludowego rękodzieła. W trakcie kolejnych zajęć młodzież odszukiwała miejsc, w których można oglądać dzieła artystów związanych z Sądecczyzną. Zwieńczeniem tej części zajęć była wizyta w Galerii Marii Ritter. Nie mogło obejść się bez wizyty w Domu Gotyckim, Galerii Dawna Synagoga oraz na ruinach zamku. W trakcie zajęć dyskutowano również na temat procesu globalizacji i jego wpływu na przenikanie i upodabnianie się kultur. Zajęcia prowadzone były z wykorzystaniem elementów webquestu, stąd punktem wyjścia do części zajęć była analiza dostępnych w sieci publikacji i filmów (np. zbiory Sądeckiej Biblioteki Cyfrowej, kanał youtube Muzeum Okręgowego).

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego








Dziękujemy za przesłanie błędu