Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
03/04/2020 - 09:15

Już za kilka dni Wielki Tydzień. Tegoroczne święta nie będą takie jak zawsze

Święta Zmartwychwstania Pańskiego zbliżają się wielkimi krokami. Już za kilka dni będziemy obchodzić Niedzielę Palmową, która rozpocznie Wielki Tydzień. Niestety z powodu licznych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, tegoroczne święta nie będą takie jak zawsze.

Biskup diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż wydał dekret, w którym opisał, jak w tym roku będą przebiegały obchody Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Ordynariusz zaapelował do wiernych, aby w tym wyjątkowym czasie, pozostali w swoich domach i uczestniczyli w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów. Jednocześnie wezwał wszystkich do intensywnej modlitwy rodzinnej w tych dniach.

W tym roku nie będzie tradycyjnej przedświątecznej spowiedzi w parafiach. Osoby, które chcą skorzystać z sakramentu pojednania, muszą najpierw skontaktować się z kapłanami danej parafii i umówić się na spowiedź. Nie wszyscy będą mieli możliwość przystąpienia do tego sakramentu, dlatego pasterz diecezji tarnowskiej apeluje do wiernych, aby w Wielką Środę w swoich domach przeżyli rodzinne nabożeństwo pojednania.

- W kontekście utrudnionego dostępu do sakramentu pokuty i pojednania, ta wspólna modlitwa pokutna, może być ważnym wydarzeniem na drodze wielkopostnego nawrócenia i przygotowaniem do świętowania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – zachęca biskup Andrzej Jeż.

Zgodnie z przykazaniami kościelnymi, każdy wierny jest zobowiązany przyjąć w okresie świątecznym Chrystusa w komunii św. Należy jednak pamiętać, że ten wyjątkowy okres trwa od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej, która w tym roku przypada 7 czerwca i w tym czasie każdy katolik powinien przyjąć komunię.

Już za kilka dni będziemy obchodzić Niedzielę Palmową. W tym roku w parafiach nie będzie tradycyjnej procesji z palmami oraz obrzędu ich poświęcenia. Biskup jednak zachęca wiernych, aby w domach w gronie rodzinnym własnoręcznie przygotowali palmy, bo jak podkreśla, może to być okazja to wspólnej modlitwy i katechezy.

W Wielki Czwartek co roku w kościele katedralnym sprawowana była Msza Krzyżma, podczas której biskup święcił oleje, które potem były przekazywane wszystkim parafiom diecezji tarnowskiej. Ponieważ Msza Krzyżma św. nie służy wyłącznie poświęceniu olejów, ale podkreśla jedność ludu Bożego ze swoim biskupem, dlatego w tym roku zostaje ona przeniesiona na inny termin, a jej data zostanie ustalona po ustaniu epidemii. Do tego czasu w parafiach kapłani będą korzystać z Krzyżma Świętego i oleju chorych pobłogosławionych przed rokiem.

Wszystkie obrzędy Triduum Paschalnego będą odprawiane bez udziału wiernych świeckich, a jedynie w obecności osób życia konsekrowanego oraz ograniczonej do minimum asysty liturgicznej, składającej się wyłącznie z osób pełnoletnich.

- Przypominam, że Kościół w tych dniach udziela komunii wyłącznie podczas celebracji liturgicznych oraz osobom umierającym, dlatego zapraszam wszystkich pozostających w domach do komunii duchowej. W ten sposób jeszcze mocniej uświadomimy sobie, że Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie jest dla nas wyjątkowym i niezasłużonym darem – podkreśla biskup Andrzej Jeż.Dziękujemy za przesłanie błędu