Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
10/08/2020 - 12:20

Grzegorz M. Malinowski: dawniej złożoność można było ignorować

- Jednym z fundamentalnych problemów, z jakimi boryka się współczesna ekonomia, jest kwestia złożoności - twierdzi Grzegorz M. Malinowski. Dlaczego? Przemyślenia naszego felietonisty z cyklu: "Jak nie być frajerem?" znajdziesz w sierpniowym wydaniu miesięcznika "Sądeczanin" - od niedawna także w wersji online!

- Uczciwie trzeba przyznać, że dawniej ekonomiści w ogóle nie znali tego problemu. Dlaczego? W odpowiedzi na to pytanie można napisać szereg artykułów historycznych, ale poprzestańmy na krótkiej i banalnej odpowiedzi: dawniej złożoność można było ignorować (...) - pisze Grzegorz M. Malinowski, doktor nauk ekonomicznych, filozof i wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. - Liczni badacze coraz bardziej są świadomi tego, że niestety przed złożonością nie da się uciec.

Nie posiadamy nadal odpowiednich narzędzi do analizy systemów złożonych, za pomocą których możliwe byłoby wypowiadanie się o nich w sposób bardziej systematyczny i uporządkowany. Można by rzec, że póki co, skazani jesteśmy na posługiwanie się analogią, metaforą oraz zwykłym logicznym myśleniem (...) Istnieją dwa schematy, które dotyczą złożoności, i które komplikują życie nam wszystkim. Jakie?

Czytaj też: Leszek Mazan: sierpień miesiącem trzeźwości. Co byśmy dzisiaj pili?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w sierpniowym wydaniu miesięcznika "Sądeczanin". Aby go kupić, wystarczy wpłacić 5 zł na nasze konto (numer konta 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355), w opisie przelewu podając imię, nazwisko i adres, pod który przesyłka ma zostać dostarczona. 

Od niedawna miesięcznik jest dostępny w zupełnie nowej odsłonie. Teraz to nie tylko zapach papierowej gazety prosto z drukarni i coś więcej niż wysyłka miesięcznika prosto do waszych domów. Nadchodzi nowy wymiar "Sądeczanina", a wraz z nim e-wydanie, które możecie nabyć klikając w ten link. Miesięcznik jest dostępny również stacjonarnie, w punktach sprzedaży, które możesz sprawdzić tutaj.

Zachęcamy do lektury! ([email protected], fot. KK)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)