Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
27/03/2024 - 21:00

Gigantyczne kurczaki, wielobarwne jajka i wystawa świątecznych ozdób. Muszyna przygotowuje się do świąt

To już w Muszynie tradycja, że w Święta Wielkanocne wielobarwne jajka i ogromne żółte kurczaki ozdabiają miejski rynek. A w Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego można oglądać wielkanocne ozdoby, wykonane przez mieszkańców miasta.

Muszyna przygotowuje się do Wielkanocy, która w tym roku przypada 31 marca. Na rynku w uzdrowisku nad Popradem stanęły wielkanocne, żółte kurczaki i ogromne jajko. Ozdoby te, pięknie oświetlone nocą przypominają, że święta tuż, tuż. 

Na kiermaszu rękodzieła artystycznego, który można było odwiedzić w ostatnią, przedświąteczną sobotę (23 marca), regionalni twórcy zaprezentowali ręcznie wykonane serwetki, palmy, jajka i kurczaczki.

Natomiast w Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego obejrzeć można wystawę ozdób wielkanocnych, wykonanych przez mieszkańców Muszyny. 
-Zapraszamy na wystawę ozdób świątecznych wykonanych ręcznie przez naszych mieszkańców. Wśród dekoracji wielkanocnych znalazły się jajka zdobione techniką decoupage'u, oklejanki czy pisanki batikowe. - zachęca Centrum Kultury i Czytelnictwa w Muszynie, organizator wystawy. 

Batikowa technika dekorowania polega na wykonaniu wzoru rozgrzanym, roztopionym woskiem na skorupce. Do jego nakładania używa się pióra lub szpilki z dużą główką. Pisankę można wykonać według własnego lub gotowego wzoru. Pokryte woskiem jajko uzyskuje wybrany kolor poprzez zanurzenie w barwniku spożywczym i osuszane. 

Aby uzyskać wielobarwną pisankę, wszystko należy powtórzyć i zabarwić jajko w innym kolorze. Ostatnią czynnością jest usunięcie wosku i nadanie połysku poprzez ogrzanie jej oraz polerowanie papierową serwetką. 

Na wystawie w Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego pojawiły się również baranki i zajączki z włóczki, szydełkowe koszyczki wielkanocne oraz stroiki wykonane techniką mieszaną. Są też kartki świąteczne z elementami haftu, w tym także haftu diamentowego. 

Okna zdobią wieńce, zaś na parapetach ustawiono bukiety forsycji i owsa wielkanocnego. Tę czasową wystawę można odwiedzać do 7 kwietnia. (MK), fot. Artur Królikowski, M. Zwierz, 
 







Dziękujemy za przesłanie błędu