Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
28/01/2021 - 07:05

Gdzie jest sądecki „Elektryk”, technika i licea w rankingu najlepszych szkół

Rok temu byli wiceliderem, teraz swój sukces powtórzyli. Znowu znaleźli się w ścisłej czołówce najlepszych techników w Polsce. W prestiżowym rankingu portalu edukacyjnego "Perspektywy" sądecki „Elektryk” już od dziewięciu lat nikomu nie daje się strącić z podium.

Społeczność sądeckiego "Elektryka", która obejmuje uczniów, absolwentów i nauczycieli szkoły po raz kolejny cieszy się wielkim sukcesem, z którego wszyscy są bardzo dumni. Od lat szkoła niezmiennie okupuje podium prestiżowego rankingu Perspektyw. Rok temu było to miejsce drugie, teraz swoje miejsce obronili, choć przyszło im się zmierzyć z zupełnie inną rzeczywistością

Był to rok wyjątkowy. Jeszcze kilka miesięcy, tygodni temu, nikt nie wyobrażał sobie, w jaką edukacyjną podróż wspólnie wyruszymy – czytamy na stronie Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych. - Los postawił nas wobec wielkiego wyzwania , którym musieli sprostać zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice. Sytuacja wymusiła na nas zmianę dotychczasowego sposobu uczenia i wychowywania. W dodatku stało się to niemal z dnia na dzień. Trudne czasy, w których musicie #zostanwdomu #nośmaseczke - towarzyszą nam do dziś.

Czytaj też Są nowe objawy koronawirusa. Pokazali zdjęcie. To nie koniec koszmarnych wieści 

Choć ten sukces tym razem z konieczności świętowany jest online, jak zawsze cieszy tak samo. - Byli i obecni uczniowie, pokazali na co ich stać... drugie najlepsze technikum w Polsce! Teraz już wiemy, że to jest możliwe. Wiemy, na co jest nas wszystkich stać. Jak miło widzieć twarze szczęśliwe. Trzeba z siebie tylko wszystko dać. A póki co... cieszymy się!!! –  raduje się szkolna społeczność.  

Kryteria wedle których powstaje doroczny ranking techników to sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. W tym roku  tej weryfikacji zostało poddanych 1743 tego typu szkół.

Czy sądecki „Elektryk” to fenomen, skoro  w rok w rok w prestiżowym rankingu Perspektyw dystansuje rywali z całego kraju? Uważany za twórcę sukcesu szkoły dyrektor Walenty Szarek w wywiadzie udzielonym miesięcznikowi „Sądeczanin” zdradzał, że do tego typu zestawień podchodzi z dystansem.

Jeśli biegnie się na tysiąc metrów, to można kontrolować bieg. Można widzieć, gdzie są przeciwnicy i jeśli ma się na tyle duże umiejętności i siły, można ten bieg wygrać. Natomiast rankingi to jest trochę taka działalność na ślepo, bo my nie wiemy, jak wypadną inne szkoły. To blisko dwa tysiące wyników, z czego kilkaset jest znakomitych. To nie jest rywalizacja. Staramy się uzyskać jak najlepsze wyniki i od kilku lat one są niemal identyczne. Raz te wyniki wystarczą, żeby być najlepszym w Polsce, innym razem, żeby być na trzecim czy drugim miejscu – mówił Walenty Szarek. 

Czytaj też Co wspólnego z aferą z celebrytami mają szczepienia na Covid -19 w Nowym Sączu

W pierwszej setce najlepszych polskich techników tegorocznego rankingu znalazły jeszcze dwie sądeckie szkoły, Technikum nr 3 im. Władysława Grabskiego z 33. lokatą, oraz Technikum nr 6 im. Bolesława Barbackiego (obecnie Technikum Przemysłu Mody), które uplasowało się na  99. miejscu.

Poza rankingiem techników na stronie serwisu perspektywy.pl opublikowano też ogólnopolski ranking obejmujący licea ogólnokształcących. Spośród sądeckich szkół najlepiej wypadło Akademickie LO im. Króla Bolesława Chrobrego, które uplasowało się na 161. miejscu. Ogólnokształcące Liceum Akademickie Jezuitów zajęło 182. lokatę. Na 196 pozycji jest Społeczne LO „Splot”. Na 229. miejscu znalazło się  I LO im. Jana Długosza, na 412 II LO im Marii Konopnickiej ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu