Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 3 października. Imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy
25/01/2021 - 05:15

Są nowe objawy koronawirusa. Pokazali zdjęcie. To nie koniec koszmarnych wieści

Utrata węchu, utrata smaku, wysoka gorączka i bóle mięśni, takie są typowe objawy koronawirusa. Zaraza, która od roku zabija ludzi na całym świecie, ciągle pokazuje swoje kolejne przerażające oblicza. Okazuje się, że nowa ”brytyjska” mutacja koronawirusa jest nie tylko bardziej zaraźliwa. Może być też bardziej śmiertelna. To nie wszystko. Są nowe, nieznane wcześniej objawy choroby. To covidowy język.

Najpierw były doniesienia o nowej, bardziej zaraźliwej mutacji koronawirusa w Wielkiej Brytanii, teraz są kolejne budzące grozę informacje. Wirus, który dotarł już do Małopolski,  może być też „bardziej śmiertelny”. Jak podaje BBC,  takie hiobowe informacje przekazał na konferencji prasowej brytyjski premier Boris Johnson.

- Oprócz szybszego rozprzestrzeniania się, wydaje się również, że istnieją pewne dowody na to, że nowy wariant, który został po raz pierwszy potwierdzony w Londynie i na południowym wschodzie kraju, może być powiązany z wyższym stopniem śmiertelności - mówił Johnson i dodał, że liczba covidowych pacjentów w brytyjskich szpitalach jest o 78 proc. wyższa niż pierwszy szczyt w kwietniu.

Nowy wariant koronawirusa, podaje BBC - ma być bardziej śmiercionośny o blisko 30 procent. Dowody pochodzą od matematyków analizujących trendy w liczbie ludzi umierających z powodu nowych i starych wariantów.

Czytaj też Kiedy otworzą sądeckie galerie handlowe? Padła nowa, konkretna data  

To nie koniec budzących grozę informacji. Brytyjski epidemiolog prof. Tim Spector, z King's College London zwrócił uwagę na nowe, wcześniej niezaobserwowane objawy zakażenia koronawirusem, coraz częściej zgłaszane przez chorych w Wielkiej Brytanii. To owrzodzenie języka lub obrzęk jamy ustnej. Zdaniem naukowca nawet jeden na pięciu zakażonych może mieć nietypowe objawy infekcji, które w pierwszej chwili trudno jednoznacznie łączyć z COVID-19.

-Widzę rosnącą liczbę języków covidowych i owrzodzeń jamy ustnej. Jeśli masz dziwne objawy lub nawet po prostu bóle głowy i zmęczenie, zostań w domu! – napisał na Twiterze Spector i  prezentuje na zdjęciu jak wygląda covidowy język. Widać na nim białe plamy. Zdaniem naukowca COVID-19 może powodować owrzodzenia w całej jamie ustnej, co może być pierwszym objawem zakażenia. U większości pacjentów owrzodzenia na języku mijają po tygodniu.

Jak pisze portal abczdrowie.pl, to nie pierwsze doniesienia, o związanych z chorobą dolegliwościach w jamie ustnej. - Do podobnych wniosków doszli badacze z Hiszpanii i Czech. Ci pierwsi wskazywali na pojawienie się nietypowej wysypki w jamach ustnych pacjentów.  

czytaj też Co wspólnego z aferą z celebrytami mają szczepienia na Covid -19 w Nowym Sączu

Z kolei dr Abanoub Riad z Uniwersytetu Masaryka w Brnie zwracał uwagę, że owrzodzenie języka to bezpośredni objaw zakażenia wirusem SARS-CoV-2, do którego dochodzi na skutek zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego – czytamy w serwisie. Zdaniem naukowców najczęściej zmiany w jamie ustnej pojawiają się u osób, które infekcję przechodzą bardzo łagodnie lub bezobjawowo.([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu