Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
04/09/2020 - 11:15

Europejskie Dni Dziedzictwa. Wielkie wydarzenie w Siennej już za kilka dni!

Jak przebiegał tradycyjny wypiek chleba, czym były mazelonki lub jak narysować tradycyjny wzór opolski? Dziedzictwo kulturowe to nie tylko zabytki, ale także tradycje i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Już niedługo nasi czytelnicy będą mogli dowiedzieć się więcej o lokalnym dziedzictwie.

13 września 2020 w Siennej w gminie Gródek nad Dunajcem odbędzie się ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa. Organizatorzy imprezy zapewniają bezpłatny dostęp do licznych zabytków i obiektów kultury, takich jak muzea, skanseny, ogrody, a także proponują wiele innych atrakcji – spacery, wykłady czy warsztaty.

Każdy może znaleźć interesujące wydarzenie w swoim regionie i dowiedzieć się więcej o lokalnym dziedzictwie. Choć wydarzenia odbywają się przez cały miesiąc, to ich kulminacja zaplanowana jest na dwa weekendy: 12-13 oraz 19-20 września 2020r.

- Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, ze względu na sytuację epidemiologiczną, zapisze się w historii jako wyjątkowo trudny okres działań kulturalnych i edukacyjnych. Jednak wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom, przed uczestnikami wydarzeń otwieramy kolejne drogi do poznania dziedzictwa kultowego naszego kraju. Część organizowanych wydarzeń odbędzie się w formie wykładów, warsztatów czy spotkań online. Z wybranych obiektów będziemy prowadzili także transmisję live – mówi Bartosz Skaldawski, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Czytaj też: Stowarzyszenie #RobimyCośWięcej zagrało koncert dla 10 tysięcy osób!

Co roku EDD organizowane są pod innym hasłem przewodnim, które łączy wszystkie wydarzenia w kraju. W 2020 roku odbędą się one pod nazwą „Moja droga”. Motyw drogi nawiązuje do podróży po polskiej kulturze i historii, ale także ma zachęcać do znalezienia własnej ścieżki w poznawaniu lokalnego dziedzictwa oraz łączenia go z własnymi doświadczeniami. - Dziedzictwo jest nieustannym procesem – wraz ze zmieniającym się społeczeństwem zmieniają się przypisywane mu wartości. Metafora drogi bardzo trafnie oddaje charakter naszych doświadczeń kulturowych na przestrzeni lat, również w kontekście aktualnych wydarzeń – dodaje Skaldawski.

Patronat nad wydarzeniem objął miesięcznik i portal "Sądeczanin". Jakie atrakcje dla naszych czytelników przewidzieli organizatorzy? O tym napiszemy już niebawem!

[email protected], fot. Europejskie Dni Dziedzictwa - Facebook.comDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)