Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 7 lipca. Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa
06/07/2024 - 16:00

Więcej miejsc niż chętnych w sądeckich szkołach średnich. Gdzie chcą się uczyć ósmoklasiści?

Ósmoklasiści mogą już odetchnąć z ulgą, ponieważ otrzymali swoje wyniki i złożyli dokumenty do szkół pierwszego wyboru. Teraz czekają na wyniki rekrutacji. Jak wygląda tegoroczna rekrutacja? Czy każdy ma szansę dostać się to wymarzonej szkoły? Otóż, niekoniecznie…

Więcej miejsc niż chętnych w sądeckich szkołach średnich. Gdzie chcą się uczyć ósmoklasiści?

W tym roku wszystko kręci się wokół niezbyt licznego rocznika ósmoklasistów.  Jak podaje portal www.gov.pl,  w maju 2024 roku łącznie do egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego przystąpiło 214 500 ósmoklasistów z ponad 11 190 szkół oraz ponad 11 600 uczniów będących obywatelami Ukrainy z ok. 3 400 szkół.

Rok wcześniej, w 2023 roku, do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło ok.520 600  uczniów ósmej klasy szkoły podstawowej, w tym ok. 13 800 uczniów – obywateli Ukrainy. 

Widać więc, że tegoroczne technika, licea i szkoły branżowe, muszą zmierzyć się z dostosowaniem swoich oddziałów do liczby chętnych. W większości przypadków ogólna liczba chętnych z pierwszego wyboru jest mniejsza, aniżeli liczba miejsc przewidzianych w szkole.

Weźmy pod uwagę sądeckie licea. Jak możemy sprawdzić na platformie malopolska.edu.com.pl, sprawa wygląda interesująco

Elitarne Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu (szkoła bezpłatna, niepubliczna z uprawnieniami szkoły publicznej) . Tu sytuacja wygląda wyjątkowo na tle innych szkół, bo chętnych z pierwszego wyboru jest 120, na 99 miejsc.

Podobnie w III Liceum Ogólnokształcącym w ZSE w Nowym Sączu. Do szkoły chce się dostać  43 chętnych z pierwszej preferencji, na 32 miejsca planowane do otwarcia.

Za to o dużym szczęściu mogą mówić kandydaci do II Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu. Tutaj jest 206 chętnych, którzy wybrali to liceum, jako szkołę pierwszego wyboru, a miejsc w szkole jest  aż o 50 więcej, bo 256.

Podobnie w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Nowym Sączu, gdzie na 165 uczniów, którzy wybrali ją z pierwszego wyboru, czeka aż 248 miejsc w szkolnych ławkach.

Sportowcy też nie dopisali w tym roku. IV Liceum Ogólnokształcące Sportowe w Nowym Sączu ma na swej liście 51chętnych z pierwszego wyboru, a czekają na nich 72 miejsca.

Natomiast do  IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w ZS nr 2 w Nowym Sączu, z pierwszej preferencji aplikowało 128 uczniów na 206 przygotowanych dla nich miejsc w klasach pierwszych.

Liceum Ogólnokształcące TEB Edukacja Sp. z o.o. w Nowym Sączu przygotowało 80 miejsc, a chętnych z pierwszego wyboru jest zaledwie 5.

Ogólnokształcące Liceum Akademickie Jezuitów w Nowym Sączu, ma chętnych z pierwszej preferencji w liczbie 49 na 78 miejsc w  klasie pierwszej.

W VI Liceum Ogólnokształcącym w ZS nr 3 w Nowym Sączu czeka na uczniów 136 miejsc, a chętnych z pierwszego wyboru jest tylko 49.

Do V Liceum Ogólnokształcącego w ZS nr 1 w Nowym Sączu jest 112 chętnych, którzy wybrali to liceum, jako szkołę pierwszego wyboru, a miejsc dla nich jest 124.

Tak wygląda sytuacja w sądeckich liceach. Jak widać ze statystyk, teoretycznie niektóre oddziały w liceach mogą się nie otworzyć ze względu na małą liczbę chętnych. Jednak na takie decyzje muszą uczniowie poczekać do 11 lipca, kiedy zostaną ogłoszone wyniki rekrutacji, po obliczeniu wszystkich punktów.

Więcej miejsc niż chętnych w sądeckich szkołach średnich. Gdzie chcą się uczyć ósmoklasiści?

Popatrzmy, jak przedstawia się sytuacja w technikach

Elitarne Technikum Informatyczne w Nowym Sączu przygotowało dla swych uczniów 25 miejsc, natomiast jako szkołę pierwszego wyboru wybrało to technikum 21 absolwentów szkół podstawowych.

Prywatne Technikum Zawodowe w Nowym Sączu – bezpłatne, otworzyło w sumie 84 miejsca w oddziałach, jednak jako szkołę pierwszego wyboru wybrało to technikum tylko 19 uczniów.

Technikum (Prywatne Szkoły Niepubliczne - ul. Kochanowskiego 3 w Nowym Sączu - Szkoła Bezpłatna) to szkoła, która ma zamiar otworzyć miejsca dla 240 osób, a chętnych z pierwszego wyboru jest tylko 63.

Technikum nr 1 w ZS nr 1 w Nowym Sączu wybrało z pierwszego wyboru 68 uczniów, a miejsc dla nich przygotowanych jest 96.

Technikum nr 2 w ZS nr 2 w Nowym Sączu chce otworzyć 32 miejsca w oddziale, a chętnych z pierwszego wyboru jest 15.

Technikum nr 3 w ZSE w Nowym Sączu ma do zaoferowania 128 miejsc, a z pierwszego wyboru chce się do tego technikum udać  85 uczniów.

W szeregi technikum nr 4 w ZS nr 4 w Nowym Sączu z pierwszego wyboru chce się dostać  97 uczniów, a miejsc na nich czeka aż 170.

Do technikum nr 5 im. Z. A. Remiego w ZSB w Nowym Sączu z pierwszego wyboru startuje 58 osób, a miejsc na nich czeka 128.

Do sławnego „elektryka”, czyli technikum nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu startuje z pierwszego wyboru 183 uczniów, a miejsc szkoła dla nich przygotowała 224.

Technikum nr 8 w ZSS w Nowym Sączu wybrało jako pierwszą preferencje 147 uczniów, a miejsc dla nich czeka 150.

Z zainteresowaniem modą w Nowym Sączu też nie jest zbyt ciekawie, co widać w statystyce chętnych do Technikum Przemysłu Mody w ZS nr 3 . Tu na miejsc 68, z pierwszego wyboru aplikuje tylko 24 uczniów.

Technikum TEB Edukacja Sp. z o.o. w Nowym Sączu przygotowało dla absolwentów klas ósmych 70 miejsc, ale chętnych jest zaledwie 13.

Jak widać w zestawieniu, uczniów jest mało w stosunku do ilości miejsc w szkołach. Podobnie jest w szkołach branżowych.

Branżowa Szkoła I stopnia im. św. Józefa Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu oferuje 180 miejsc, a chętnych z pierwszej preferencji jest 52.

 Tylko 3 chętnych z pierwszego wyboru startuje do Branżowej Szkoły I Stopnia nr 1 w ZS nr 1 w Nowym Sączu, a miejsc czeka na uczniów 28.

Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2 w ZS nr 2 w Nowym Sączu przygotowała jeden oddział-wojskowy dla 32 osób, a chętnych z pierwszego wyboru jest 13.

Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5 im. Z.A. Remiego w ZSB w Nowym Sączu chce otworzyć oddziały dla 84 uczniów, ale z pierwszego wyboru chce się do niej udać 14 absolwentów klas ósmych.

Natomiast do Branżowej Szkoły I Stopnia nr 6 w ZS nr 3 w Nowym Sącz nie ma chętnych z pierwszego wyboru, mimo zamiaru utworzenia dla uczniów 30 miejsc.

Do Branżowej Szkoła I Stopnia nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu jako szkołę pierwszego wyboru wybrała 1 osoba, a miejsc jest 28.

W Branżowej Szkole I Stopnia nr 8 w ZSS w Nowym Sączu sytuacja wygląda trochę lepiej, tutaj wybrało tę szkołę z pierwszej referencji 54 uczniów na 90 utworzonych miejsc.

Branżowa Szkoła Wielozawodowa I Stopnia w Nowym Sączu ma do zaoferowania 80 miejsc, a jako pierwszą preferencję wybrało ją 13 absolwentów klas ósmych.

Tak przedstawia się sytuacja podczas tegorocznej rekrutacji. Szkoły jeszcze nie są w stanie zdecydować, czy oddziały, do których jest bardzo mało chętnych, zostaną otwarte. A to dlatego, że dopiero 11 lipca uczniowie dowiedzą się do jakich szkół się dostali i wtedy zdecydują, do której szkoły chcą ostatecznie złożyć dokumenty. Wszystko zależy od ilości punktów, które mogą śledzić na platformie malopolska.edu.com.pl. Może to być szkoła pierwszego, drugiego i kolejnego wyboru…

Uczniowie, rodzice oraz szkoły czekają  z niecierpliwością na wyniki rekrutacji. A my życzymy ósmoklasistom, by każdy z nich dostał się do wymarzonej szkoły, a potem świetnie sobie w niej poradził. (WS) Fot. Freepik







Dziękujemy za przesłanie błędu