Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
11/03/2022 - 22:00

Ekstremalna Droga Krzyżowa. W Muszynie są trzy trasy

Trwają przygotowania do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „Droga pojednania”. Na terenie gminy Miasta i Gminy Muszyna przejdą trzy EDK, pierwsza z nich 25 marca.

Trwają przygotowania do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „Droga pojednania”.

-Znaczenie i wartość „pojednania” wybrzmiewa w naszych sercach mocniej, szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeń. Podjęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w tym trudnym czasie, z pewnością będzie miało szerszy wymiar, wielu pątników będzie modlić się o nawrócenie Rosji, pokój i błogosławieństwo dla Polski i świata oraz łaskę przebaczenia i wzajemnego pojednania.- piszą w informacji prasowej organizatorzy EDK. 

Mateusz Bryg, lider okręgu EDK, obecnie potwierdził przygotowania ośmiu EDK w regionie. 

W tegorocznej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej na terenie Muszyny startują trzy rejony: Powroźnik i Muszyna Folwark oraz Muszyna św. Józefa Oblubieńca. 

-Ten czas był szczególnym dla Parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Muszynie. Nasz Patron w Ewangelii jest najbardziej milczącym świętym, wędruje z Jezusem i Maryją, nic nie mówi, ale czyni dobro.- podkreśla koordynator rejonu Halina Muszyńska.

-To wędrowanie i milczenie było inspiracją do utworzenia czegoś, co będzie kontynuacją minionego roku. Został zgłoszony Rejon EDK i wytyczona nowa trasa. 

Trasa liczy 40 km (suma podejść: 1084 m) i biegnie przez Muszynę-Jastrzębik-Złockie-Szczawnik-Bacówkę nad Wierchomlą-Milik  Muszynę. W Muszynie EDK św. Józefa Oblubieńca rozpocznie się 8 kwietnia, po mszy o godz. 18.

W Powroźniku Ekstremalna Droga Krzyżowa liczy 36 km. Zaczyna się i kończy  w cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła, najstarszej w polskich Karpatach i wpisanej do UNESCO.  Trasa biegnie przez Rakowskie-Bradowiec-Szalone-Górę Parkową- Górę Krzyżową-Jaworzynę Krynicką-Złockie-Muszynę (Malnik, Garby)-Powroźnik.

czytaj też: Zapopradzie w Muszynie się rozwija. Jest pole minigolfa, będzie ogród chińsk

Uznawana jest za jedną z trudniejszych tras w dekanacie krynickim z powodu licznych wzniesień, które trzeba pokonać. Suma podejść wynosi aż 1678 m,  to spore wyzwanie dla uczestników. Mimo tego nie brakuje chętnych do podjęcia tego wyzwania. Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się 25 marca wspólną mszą św. o godz. 18. w kościele św. Judy Tadeusza. 

Wymagająca jest również trasa św. Krzysztofa, licząca 40 km (suma podejść 1400 m), która zaczyna się w Muszynie w kościele bł. M.T. Ledóchowskiej, a kończy w kościele  pw. Wniebowzięcia NMP w Krynicy-Zdroju. Trasa biegnie pasmem Gór Leluchowskich (Malnik, Garby, Dubne) szlakiem Konfederatów, przez Tylicz a następnie Huzary oraz Górę Parkową. Ta EDK   rozpocznie się 1 kwietnia, mszą św. w kościele pw. bł. M. T. Ledóchowskiej w Muszynie o godz. 18.30. (MK) fot. Justyna Nieć, Katarzyna Rymarczyk-Wajda, plakat organizatora
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu