Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
12/07/2018 - 17:45

Dobra książka. Sądeczanin poleca. Joachim Badeni OP "Prosta modlitwa" (4)

Najważniejsza jest wiara. Z wiarą po prostu staję przed Bogiem i mówię, o co mi chodzi.

Jeżeli sobie uświadomię, że Bóg jest wszędzie, mogę się wszędzie modlić. Ale Pan Bóg lubi określone miejsca, jakoś szczególnie je Sobie upodobał. Takim miejscem jest Jasna Góra. Bóg jest wszędzie, ale postanowił, że w tym miejscu Jego obecność jest i będzie bardziej wyraźna. Także obecność Jego Matki jest bardzo wyraźna, bardzo czytelna, konkretna, w pewnych miejscach. W jasnogórskim Obrazie, jakby skondensowana. Działanie Obrazu jest bardzo silne. Tego nie rozumieją obcy, cudzoziemcy, którzy tu przybywają, że tu jest ośrodek władzy, centrum władzy. U nas nawet komuniści to wiedzieli, bo byli przecież z tego narodu. (…) Ta macierzyńska władza jest przedziwna. Obraz jest przepięknym arcydziełem sztuki, a zarazem źródłem ogromnej mocy. Ale temu pielgrzymowaniu, patrzeniu w obraz musi towarzyszyć wiara. Co roku na Jasną Górę pielgrzymuje około 4 milionów osób. Więcej niż do Lichenia, Kalwarii Zebrzydowskiej i do Kalwarii Pacławskiej. W sumie są to miliony ludzi. (…). Niektórzy mówią, że to turystyka. Owszem – turystyka, ale na pewno też chęć udania się pod obraz Matki Boskiej. Nikt tego nie zwalczy, żadne ruchy antykościelne nie zwalczą Matki Boskiej.
W czasie obchodów Millenium Chrztu Polski, które zorganizował w latach 60. Prymas Wyszyński, po wszystkich diecezjach peregrynowała kopia obrazu i komuniści nawet tę kopię aresztowali. Po kraju jeździły więc tylko ramy i mimo to dziesiątki tysięcy ludzi przybywały, żeby te puste ramy przywitać, żeby się przy nich modlić.

Niezwykły jest obraz Matki Boskiej z Guadelupe. Ten wizerunek, podobno autoportret Matki Bożej, odbity na trzcinowym płaszczu zwykłego Indianina Juana Diego, nawrócił na chrześcijaństwo całą Amerykę Łacińską. (...).

Cytaty pochodzą z książki: Joachim Badeni OP, Alina Petrowa-Wasilewicz „Prosta modlitwa”, Wydawnictwo M, Kraków 2010Dziękujemy za przesłanie błędu