Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
24/04/2020 - 16:15

Co z rekrutacją na studia? Rozmawiamy z rektorami sądeckich uczelni wyższych

Zbliżające się egzaminy dojrzałości należy przeprowadzić tak, aby nie zagrażały zdrowiu maturzystów ani egzaminatorów. Sądeckie uczelnie wyższe są gotowe odroczyć termin tegorocznej rekrutacji na studia. Wszystko zależy od decyzji Ministra Edukacji Narodowej w sprawie matur. O trudnej sytuacji rozmawiamy z przedstawicielami PWSZ i WSB-NLU.

- Nabór na studia, zgodnie z Uchwałą Senatu Uczelni, powinien rozpocząć się 1 czerwca i zakończyć 14 sierpnia, jednak mając na uwadze obecną trudną sytuację na razie wstrzymujemy się z oficjalnym stanowiskiem – czekamy bowiem na decyzję Ministra Edukacji Narodowej w sprawie terminów matur, w oparciu o którą będziemy mogli ewentualnie dopasować termin rekrutacji – informuje Mariusz Cygnar, rektor PWSZ w Nowym Sączu.

- Jeśli chodzi o sam proces rekrutacji – nie widzę przeszkód, aby odbyła się w późniejszym terminie. Na bieżąco monitorujemy informacje podawane przez Konferencję Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych i Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich – dodaje rektor.

Czytaj także: PWSZ wspiera szpitale. Przyłbice ochronne powstają na drukarkach 3D [WIDEO]

WSB-NLU obecną sytuację postrzega w kategoriach szansy. Jak to możliwe?

- Wszystkie procesy związane z rekrutacją kandydatów na studia są dostosowane do obecnie panującej pandemii. Tak naprawdę nie zmieniliśmy wiele, gdyż proces ten od zawsze dopuszczał rekrutację zdalną z uwzględnieniem standardów bezpieczeństwa danych - mówi  Natalia Gut, kierownik Działu Marketingu i Rekrutacji.

- Paradoksalnie, naszym zdaniem pandemia koronowirusa może zwiększyć liczbę kandydatów na studia. Już od pierwszych dni ogłoszonej 15 kwietnia rekrutacji na nowy rok akademicki mamy eksplozję zapytań elektronicznych i telefonów – dodaje.

Zobacz także: Sądecka uczelnia WSB-NLU wyznacza trendy technologiczne dla całego kraju. Polska kieruje wzrok na Nowy Sącz

- Obecną sytuację postrzegamy w kategoriach szansy. Unikatowa w skali kraju organizacja zajęć, z intensywnym wykorzystaniem technologii internetowej, sprawdzona kadra z doświadczeniem praktycznym oraz poszerzona oferta na studiach, studiach podyplomowych oraz różnego rodzaju kursach powinny zaowocować kolejnym rokiem zwiększonej rekrutacji. Jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia liczby 3000 studentów i słuchaczy. Z pewnością dużo pomoże nowy kierunek studiów, nad którym obecnie pracujemy – twierdzi dr Dariusz Woźniak, Rektor WSB-NLU.

- Proces zmiany trybu studiów ze stacjonarnych na stacjonarne-RealTime online trwał dokładanie 4 godziny. Parę godzin wystarczyło, abyśmy w pełni przenieśli zajęcia tradycyjne do sieci, dlatego nie boimy się nowego semestru – dodaje rektor. - W zależności od rozwoju sytuacji, rozpoczniemy nowy rok akademicki w formule tradycyjnej, mieszanej lub w 100 proc. zdalnej.

[email protected], fot. archiwum SądeczaninDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)