Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 maja. Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
18/06/2015 - 13:34

„To, co u nas najpiękniejsze”. Rywalizowały zespoły regionalne

Za nami etap rejonowy I Małopolskiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Regionalnych – „To, co u nas najpiękniejsze”. W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu przez dwa dni rywalizowało 19 zespołów, reprezentujących szkoły powiatu limanowskiego, gorlickiego, nowosądeckiego.
Barwne, roześmiane grupy zaprezentowały folklor Lachów Sądeckich, Podegrodzkich i Szczyżyckich, Białych i Czarnych Górali.

Celem przeglądu była prezentacja i promocja dorobku artystycznego szkolnych zespołów regionalnych, popularyzacja folkloru, lokalnych tradycji, dawnych zwyczajów i obrzędów poszczególnych regionów Małopolski, a także zachęcanie dzieci i młodzieży do poszukiwania i pogłębiania wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego regionu oraz tworzenie okazji do wymiany doświadczeń i rozwoju zainteresowań artystycznych – mówi Marta Sarota, st. wiz Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Nowym Sącz, organizatora rejonowego etapu przeglądu.

Inicjatywa kuratorium wpisuje się w Program edukacji regionalnej w Małopolsce „Nieprzemijające wartości” i stanowi również okazję do wymiany doświadczeń i rozwoju zainteresowań artystycznych dzieci i młodzieży oraz zachęcenie ich do poszukiwania i pogłębiania wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego regionu.

Do udziału w etapie rejonowym I Małopolskiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Regionalnych „To, co u nas najpiękniejsze” zgłosiło się 19 zespołów (m.in. z Łącka, Rytra, Maszkowic, Podegrodzia, Ptaszkowej i Janczowej), reprezentujących szkoły powiatu limanowskiego, gorlickiego, nowosądeckiego.

Występy oceniała komisja w składzie: Marta Sarota (przewodnicząca), Małgorzata Grodzka-Kądziołka (wiceprzewodnicząca) – nauczyciel Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, Piotr Krzywdziński - nauczyciel Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu, Irena Górowska – instruktor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sącz i nauczyciel SP w Żeleźnikowej Małej oraz Grażyna Lipczuk-Kalisz – nauczyciel Zespół Szkół nr 3 w Nowym Sączu i SP w Gaboniu.

Komisja brała pod uwagę różne formy wypowiedzi artystycznej: śpiew, taniec, muzykę, scenkę obyczajową, recytację, gawędziarstwo oparty na zwyczajach, obyczajach, obrzędach, zabawach dziecięcych, zajęciach gospodarskich, twórczości ludowej, charakterystycznych dla reprezentowanego przez siebie regionu Małopolski – zaznacza Sarota.

W etapie wojewódzkim region reprezentować będą trzy zespoły: Szkolny Zespół Regionalny „ Pnioki”- działający przy Zespole Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Sadku-Kostrzy, którego opiekunem artystycznym jest Halina Gocal i Maria Wójtowicz, Szkolny Zespół Regionalny „Małe Podegrodzie” działający przy Zespole Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych im. bł. O. St. Papczyńskiego w Podegrodziu, którego opiekunem artystycznym jest Tomasz Kulak oraz Szkolny Zespół Regionalny „Mali „Męcinianie”- działający przy Zespole Szkół w Męcinie im. Jana Pawła II w Męcinie, którego opiekunem artystycznym jest Jadwiga Kuczaj.

(JB)
Fot. JB






Dziękujemy za przesłanie błędu