Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
09/05/2022 - 16:35

"Zobacz, każdy czeka inaczej"

Wspomnienia Antoniego Kroha dotyczące przede wszystkim przyjaźni z artystką Barbarą Magierową.

Nota od wydawcy

Autor z sentymentem, ale i właściwym sobie humorem opowiada o wspólnej pracy [z Barbarą Magierową] nad tworzeniem wystaw i książek w niełatwych realiach Polski Ludowej, m.in. o zbieraniu materiałów do Prywatnego leksykonu współczesnej polszczyzny.

Fragmenty z rozdziału Witaj

Piesek Witaj stoi na honorowym miejscu w naszej pracowni. Basia go nary­sowała, aby mnie witał, gdy wrócę z kilkudniowego wyjazdu. Basia nie żyje, piesek Witaj niezmiennie cieszy się na mój widok. Podnosi łapkę i w ogóle całym swym jestestwem wyraża bezgraniczną radość. To zobowiązuje.  (…)

Psy zajmowały poczesne miejsce w naszej ponadtrzydziestoletniej współ­pracy.

– Zobacz, każdy czeka inaczej – powiedziała, gdy staliśmy pod sklepem. – Ten całym ciałem, w napięciu, od czubka nosa do końca ogona, zobacz, jak sprężył grzbiet, mięśnie pod skórą mu drgają. Tamten odwrócił łeb, patrzy w drugą stronę, obraził się, trzeba go będzie przepraszać. Inny znów po­grążył się w niebycie, siedzi nieruchomo. Tamten zaś ujada rytmicznie, wy­szczekuje swoją krzywdę, nie odpuści, domaga się sprawiedliwości. A już zupełnie szczególnie zachowują się psy, gdy ich właścicielki trafiają na sie­bie w sklepie i wdają się w dłuższą pogawędkę. (…)

Pozostało mi przyzwyczajenie – lubię gapić się na psy czekające pod sklepem. Trochę się z nimi solidaryzuję. Basia opowiadała, że jakiś Francuz, zafascynowany teatrem Grotow­skiego, przyjechał do Wrocławia. Dzielnie zmagał się z polszczyzną. Wy­znał, że ogromnie mu się podoba polska dbałość o psy. Na niektórych skrzyżowaniach zauważył napisy „Piesi”, liczba mnoga od „pies”, ostrzeże­nie dla kierowców, żeby jechali uważnie.

Minęło pół wieku, przyjechałem po coś do Wrocławia i proszę, co kil­kadziesiąt kroków tabliczka z napisem „Piesi”. Miło mi się zrobiło. (…)

To jest zjawisko, i na to nie ma rady,  Antoni Kroh, Wydawnictwo Iskry, 2022Dziękujemy za przesłanie błędu