Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 października. Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
03/02/2020 - 11:35

Dzisiaj wspomnienie św. Błażeja. Kapłani w kościołach błogosławią gardła

Kościół katolicki wspomina dzisiaj (3 lutego) św. Błażeja, który jest patronem miasta Dubrownik na Chorwacji, a także mówców, śpiewaków oraz wszystkich osób, które muszą w szczególny sposób dbać o swoje gardło i struny głosowe.

W wielu kościołach na Sądecczyźnie i w całej Polsce kapłani udzielają dzisiaj tak zwanego błogosławieństwa św. Błażeja. Podczas tej ceremonii duchowny błogosławi gardło dwiema skrzyżowanymi świecami.

Zobacz też Katolicy świętują Ofiarowanie Pańskie. W kościołach święci się gromnice

Nie ma historycznych dowodów na to, skąd się wziął  ten zwyczaj. Odnosi się do niego wiele legend, zwłaszcza w Kościołach wschodnich. Jedna z nich mówi, że swoją modlitwą św. Błażej uratował przed uduszeniem chłopca, któremu w gardle ugrzęzła ość. Prawdopodobnie też Błażej, zanim został duchownym, był lekarzem. Był również biskupem Sebasty, który w okrutny sposób został zamordowany za wiarę około 316 roku za panowania cesarza Licyniusza.

Już od czasów średniowiecza jest czczony w Kościele 3 lutego. Udzielane od XVI wieku błogosławieństwo ma strzec także przed zarazą i bólami zębów. Święty jest patronem lekarzy, piekarzy, kapeluszników, wytwórców wosku, tkaczy, handlarzy wełną i muzykantów. Jest też czczony jako patron dobrej pogody oraz opiekun bydła. Należy do grona czternastu Świętych Wspomożycieli.

RG r.gajewski@sadeczanin.info, Fot. Ilustracyjna Anna Totoń (Na zdjęciu: Helena Kaleta na Mszy św. w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego przy KOSG  w Nowym Sączu) Dziękujemy za przesłanie błędu