Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
28/07/2023 - 21:00

Arcybiskup Antoni Baraniak był sekretarzem dwóch prymasów Polski, jego popiersie odsłonili w Krynicy

W Parku Zdrojowym w Krynicy odbyły się uroczystości (23 lipca), podczas których osłonięto i poświęcono postument arcybiskupa poznańskiego Antoniego Baraniaka, sekretarza dwóch prymasów Polski, Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego.

Arcybiskup Antoni Baraniak był salezjaninem, kapelanem i sekretarzem dwóch prymasów Polski, Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego. W latach 1957-1977 sprawował funkcję metropolity poznańskiego. Żyjąc w trudnych dawał świadectwo wierności swojemu powołaniu.

W 1953 roku został aresztowany przez komunistyczne władze i brutalnie przesłuchiwany. Miało to na celu wymuszenie na nim fałszywych zeznań, obciążających prymasa Stefana Wyszyńskiego. Pomimo bólu i cierpień, których doznał pozostał niezłomny, prawy i lojalny Kościołowi .

Arcybiskup Antoni Baraniak był wielkim miłośnikiem Krynicy, którą często odwiedzał. Kryniczanie nie zapomnieli o tym  i uhonorowali go popiersiem. Postument stanął w Parku Zdrojowym, obok zabytkowego kościółka, w sąsiedztwie popiersia prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Poświęcenie pomnika odbyło się w niedzielę (23 lipca), a uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Zdrojowym, której przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz.

W odsłonięciu pomnika - oprócz duchowieństwa - uczestniczyły władze samorządowe miasta, władze wojewódzkie, posłowie oraz mieszkańcy Krynicy. (MK) Żródło i fot: Małopolski Urząd Wojewódzki w KrakowieDziękujemy za przesłanie błędu