Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
10/04/2024 - 10:10

Wszystko o babciowym 2024: kto dostanie nowy zasiłek z ZUS, ile i od kiedy

Rząd zatwierdził projekt ustawy gwarantującej zasiłek na każde dziecko w wieku do 35. Miesiąca życia. Ma on umożliwić rodzicom obecnie zmuszonym do rezygnacji z pracy zawodowej w celu opieki nad dzieckiem powrót do aktywności zawodowej.

Zasiłek wypłacany będzie przez ZUS w kilku wersjach, uzależnionych od konkretnej sytuacji rodziny.

Nowy zasiłek dla dzieci w wieku do trzech lat

Nie będzie trzeba wybierać między pracą a macierzyństwem. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy “Aktywny rodzic”. W taki sposób rząd pomaga rodzicom dzieci od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Nowe rozwiązanie zakłada wsparcie finansowe dla rodziców, którzy chcą skorzystać m.in. z opieki niani lub babci – wyniesie 1500 zł. Wypłacane ma być od 1 października 2024 roku.

– Każde dziecko w Polsce do 35. miesiąca życia włącznie będzie mogło liczyć na pomoc państwa, bez wyjątku – mówił podczas konferencji prasowej Donald Tusk.

Projekt ustawy „Aktywny rodzic” to realna pomoc, dzięki której pogodzenie życia rodzinnego i zawodowego będzie prostsze. Chociaż na wsparcie finansowe będą mogli liczyć także rodzice, którzy postanowili zostać z dzieckiem w domu. Nowe rozwiązania będą skierowane do rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia.

Rodzice będą mogli skorzystać z jednego z trzech wariantów wsparcia:

  • „aktywni rodzice w pracy” (tzw. babciowe), 
  • „aktywnie w żłobku”,
  • „aktywnie w domu”.

W zależności od indywidualnych potrzeb rodzice będą mogli przechodzić z jednego wariantu na drugi. Co ważne, oprócz nowego wsparcia finansowego, rodzice bez zmian będą otrzymywać świadczenie 800+. 

Skorzystać mają rodziny ponad 0,5 mln dzieci w Polsce.

Aktywni rodzice w pracy, czyli tzw. babciowe

Rząd w ten sposób pomoże rodzicom, którzy mają małe dziecko i chcą być aktywni zawodowo. 

– Jeśli mama lub tata zdecyduje się wrócić do pracy, bo chce pracować, zarabiać i rozwijać się, to państwo im w tym pomoże – zapewnił szef rządu.

Przez 24 miesiące rodzice dzieci w wieku żłobkowym będą mogli pobierać 1500 zł. Z wyższej dopłaty będą mogli skorzystać rodzice dzieci z niepełnosprawnościami – to 1900 zł miesięcznie. 

Agnieszka Dziemianowicz–Bąk, ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tłumaczyła podczas konferencji prasowej, że to rodzice zdecydują na co przeznaczą te pieniądze.

– Jeżeli rodzice chcą powierzyć dziecko opiece babci, cioci, dziadkowi albo niani, dostaną na to 1500 zł wsparcia od państwa. Warunkiem jest aktywność zawodowa – mówiła Agnieszka Dziemianowicz–Bąk.

Jeśli rodzice zdecydują się na zawarcie z nianią czy babcią umowy uaktywniającej, to składki od tej umowy będą dodatkowo opłacane przez państwo. 

Aktywnie w żłobku: na czym polega ta forma świadczenia

Świadczenie to będzie kierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł na dziecko z niepełnosprawnościami.

Proponowane rozwiązania będą nie tylko wsparciem finansowym dla rodziców, ale także przyczynią się do rozwinięcia sieci żłobków w Polsce.

– Ten program spowoduje także rozwinięcie sieci żłobków. Z przedszkolami sytuacja w Polsce jest dobra, natomiast ze żłobkami – zainteresowani dobrze wiedzą – nie jest tak łatwo. Bywają drogie, a także często nie są powszechne – mówił Premier. 

Aktywnie w domu: kto dostanie pieniądze z tej formy nowego zasiłku

Na wsparcie finansowe mogą liczyć także rodzice, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu, aby zaopiekować się dzieckiem.

– Także rodzice, z których jedno nie chce albo nie może pójść do pracy, otrzymają wsparcie finansowe. To 500 zł, które inaczej niż w przeszłości będzie wypłacane na każde dziecko, a nie wyłącznie na drugie i kolejne – zapewnił Donald Tusk.

Aktywnie w domu będzie przysługiwało na takich samych zasadach, jak obecnie rodzinny kapitał opiekuńczy. Z jedną kluczową zmianą – 500 zł na czas 24 miesięcy będą mogli pobierać także rodzice na pierwsze i jedyne dziecko.  [email protected]) fot. dewanr2/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu