Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 maja. Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
10/05/2012 - 12:51

Wiceminister do Romanka: Kupno węgla będzie prostsze

Ten problem pojawił się zimą, a teraz go rozwiązują. Okazało się bowiem, że nowe przepisy utrudniają zakup węgla do ogrzewania prywatnych domów. Żeby nie płacić akcyzy, kupujący musiał podawać szczegółowe dane i wypełniać specjalny dokument. Od kwietnia, jak zapewnia Ministerstwo Finansów, jest to już prostsze,a szef resortu stara się o taką zmianę prawa, która pozwoli mu bardziej upraszczać procedury i reagować szybko na problemy.
Sądecki poseł Andrzej Romanek napisał pod koniec marca interpelację do ministra Jacka Rostowskiego w sprawie uproszczenia procedury zakupu przez osoby fizyczne wyrobów węglowych do ogrzewania gospodarstw domowych. Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym od 2 stycznia 2012 r. węgiel i koks zostały bowiem opodatkowane akcyzą. Zwolnione z jej płacenia były właśnie m.in. gospodarstwa domowe, po podpisaniu dokumentu dostawy, a sprzedawcy często żądali też złożenia oświadczenia o przeznaczeniu zakupionych wyrobów. Tak informowały ich podobno niektóre urzędy skarbowe. „Te wymagania dotykają w szczególności osoby fizyczne. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy kupujący wyroby węglowe dla gospodarstw domowych nie mają transportu i chcą skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, które dostarczą im węgiel. W takiej sytuacji pomioty dokonujące sprzedaży wymagają od tychże firm transportowych dodatkowych pełnomocnictw do podpisania dokumentu dostawy oraz do złożenia oświadczenia o przeznaczeniu zakupionych wyborów” - napisał do ministra Romanek. Podkreślił, że procedura zakupu węgla przez zwykłych obywateli jest nazbyt skomplikowana i należałoby ją znacznie uprościć albo wręcz wprowadzić limit, do którego rzeczone przepisy nie będą miały zastosowania, np. 3 tony w skali roku. Czytaj: Sądeccy przedsiębiorcy kombinują: węgiel na dom, nie na firmę oraz Podrożał węgiel opałowy. Zamiast na tony, kupują na worki
„Sprzedaż wyrobów węglowych bez akcyzy przez pośredniczące podmioty jest możliwa pod warunkiem, że do przemieszczanych wyrobów węglowych zostanie dołączony dokument dostawy, wystawiony przez podmiot sprzedający” - zaznaczył w odpowiedzi wiceminister finansów Jacek Kapica. Dokument wystawia zatem sprzedawca węgla, ale musi mieć dane od kupującego: nazwisko, adres i przeznaczenie towaru. Czyli na jedno wychodzi - kupujący musi ujawnić te dane i poświęcić na to czas. Musi potem ów dokument podpisać, ale nie musi wypełniać żadnego innego.
Odnosząc się do pytania o uproszczenie procedur, wiceminister zapewnił, że zmieniono rozporządzenie w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od niej. Weszło w życie 3 kwietnia. „Określa ono wzór dokumentu dostawy w formie uproszczonej, zajmującej tylko pół strony, który jest wystawiany tylko w dwóch egzemplarzach” - zaznaczył Kapica. Można go wystawić np. osobie fizycznej zużywającej wyroby węglowe w gospodarstwie domowym, gdy odbiera je bezpośrednio od sprzedawcy. „Rozporządzenie przewiduje również możliwość wykorzystania jako dokumentu dostawy faktury VAT, jeżeli zawiera niezbędne dane” - dodał wiceminister.
Na koniec Jacek Kapica zaznaczył, że na dalsze uproszczenia procedur nie pozwala ministrowi obecne prawo i dlatego stara się o jego zmianę, by móc szybko reagować na utrudnienia w obrocie węglem.
„Uproszczenia procedur minister finansów dokonał na podstawie upoważnienia w art. 38 ustawy o podatku akcyzowym. Jednak wąski zakres tego upoważnienia powoduje brak formalnych możliwości wprowadzenia dalszych uproszczeń” - napisał wiceminister i zapewnił: „W związku z tym Ministerstwo Finansów wystąpiło do Ministerstwa Gospodarki z wnioskiem o dokonanie w ramach kolejnej ustawy de regulacyjnej zmiany przepisów o podatku akcyzowym, mających rozszerzyć ww. upoważnienie. Wnioskowano m. in. o upoważnienie ministra finansów o określenie sytuacji, w których dla zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych nie musi być spełniony warunek dołączenia dokumentu dostawy do przemieszczanych wyrobów. To umożliwi dalsze upraszczanie procedur towarzyszących obrotowi węglem oraz szybkie reagowanie na utrudnienia w tym zakresie, jakie mogą się pojawić w przyszłości.”

(BW)
Fot. archiwum






Dziękujemy za przesłanie błędu