Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lipca. Imieniny: Ady, Wiwiany, Sylwiusza
02/08/2020 - 12:20

Stary Sącz: dla tej szkoły wybudują parking na prawie 50 aut!

To wyjątkowo trudna dla wszystkich sytuacja, jeśli przy Szkole Podstawowej nie ma parkingu, na którym mogą się zatrzymać rodzice dowożący uczniów. Jeszcze trudniej, a może bardziej – niebezpiecznie się robi, gdy szkoła jest jednocześnie przy ruchliwej drodze. Dlatego od wielu lat mieszkańcy Gołkowic Górnych apelowali do władz gminy Stary Sącz o budowę parkingu. I jak się dziś okazuje – skutecznie.

Stary Sącz: dla tej szkoły wybudują parking na prawie 50 aut!

Szkoła Podstawowa w Gołkowicach Górnych jest przy drodze powiatowej. Przy placówce jest niby parking, albo z bardzo ograniczoną ilością miejsc. Wzdłuż drogi ciasno stoją prywatne posesje, chodnik z jednej strony jest tak wąski, że nie ma możliwości zaparkowania tu auta, bez stwarzania niebezpieczeństwa dla uczniów, którzy idą do szkoły na piechotę. Dlatego gmina Stary Sącz zdecydowała się w tym roku na budowę parkingu z prawdziwego zdarzenia. Przez perturbacje związane ze epidemią COVID-19 i spadkiem wpływów do budżetu realizacja projektu w tym roku stanęła na jakiś czas pod znakiem zapytania. Na szczęście gmina Stary Sącz dostała od rządu grubo ponad 6 mln zł w ramach tarczy antykryzysowej. Burmistrz Jacek Lelek natychmiast ogłosił – parking w Gołkowicach powstanie w 2020 roku.

Zobacz też: Stary Sącz wyda miliony z tarczy na „odmrożenie” oświetlenia

Samorząd zarezerwował na ten cel 640 tys. zł. W przetargu oferty złożyło 7 firm. Najtańsza oferta opiewa na ok. 438 tys. zł, najdroższa na ok. 628 tys. co oznacza, że wszystkie oferty są korzystniejsze od założeń gminy i wykonawcę będzie można wybrać już w pierwszym postępowaniu przetargowym. To istotna informacja, bo parking ma być gotowy do 30 listopada tego roku.

Parking będzie wykonany z kostki betonowej a cały teren ma mieć też własne odwodnienie, bo pobliskie rowy melioracyjne deszczówki stąd nie są w stanie przejąć. Będą tu 44 miejsca parkingowe dla osobówek o wymiarach 2,5 na 5 metrów i dwa większe – dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą tu też dwa dodatkowe miejsca parkingowe dla autobusów szkolnych, wycieczkowych o wymiarach 23 na 5 metrów i jedno dla mniejszych aut dostawczych o wielkości 11,4 na 5 metrów.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum SPDziękujemy za przesłanie błędu