Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 maja. Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
25/04/2023 - 18:50

Skarbówka odbiera, oddaje, gdy musi. Takie są małopolskie rekordy zwrotu podatku

Ależ boli oddawanie fiskusowi ciężko zarobionych pieniędzy. Skarbówka odbiera, a oddaje pieniądze tym, którzy podatek nadpłacili. Małopolskiemu rekordziście wpłynęło na konto ponad 102 tysiące złotych.

Skarbówka odbiera i daje

Fiskus jedną ręką pieniądze zabiera, drugą oddaje tym, którzy daninę nadpłacili. Małopolska  skarbówka podaje listę rekordzistów, którym na konta przelano grube pieniądze.

- W Małopolsce mieszkańcy  otrzymali ponad 1,5 miliarda zł zwrotów nadpłaconego podatku dochodowego – podaje dane  Magdalena Kobos z biura prasowego  Izby Administracji Skarbowej w Krakowie. - Do połowy kwietnia małopolskie urzędy skarbowe zwróciły prawie dwa razy więcej pieniędzy na konta podatników niż w ubiegłym roku. średni czas oczekiwania na zwrot w skali całego kraju wynosi dwanaście dni.

Ile pieniędzy otrzymali rekordziści?

Na szczycie tej listy jest mieszkaniec Krakowa, który dostał przelew na  ponad 102 tysiące złotych. Niewiele mniejszą  kwotę, ponad 82 tysiące, zwrócono podatnikowi z  Wieliczki.  Kolejny rekordzista w zestawieniu mieszka w Suchej Beskidzkiej. Fiskus oddał mu blisko 73 tysiące złotych. Top pięć zamyka szczęśliwiec z Myślenic, któremu skarbówka zwróciła ponad 66 tysięcy złotych.

Półtora miliarda zwrotów. Skąd ten rekord?

Wynika to  z ubiegłorocznej zmiany przepisów. To między innymi podwyższenie tak zwanej „kwoty wolnej”, czyli kwoty od której nie płacimy podatku.  Obecnie wynosi  30 tysięcy złotych. Do tego dochodzi  obniżenie stawki podatku dochodowego do 12 procent oraz podwyższenia kwoty dochodów, w tym progu podatkowym. Oprócz tego, każdy kto składa zeznanie roczne, może skorzystać z ulg i odliczeń, na przykład ulgi na termomodernizację, rehabilitacyjnej czy  ulgi na dzieci.

Pokochaliśmy elektroniczne PIT-y

Kolejnym pobitym rekordem jest liczba elektronicznych zeznań przesłanych za pomocą usługi Twój e-PIT . -  Do połowy kwietnia urzędy skarbowe z naszego województwa przyjęły 510 tys. zeznań złożonych w formie elektronicznej. To ponad dwukrotnie więcej, niż podczas rok temu, zeznań – informuje Bożena Drabik, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

czytaj też Nowy Sącz. Jest nowa "moda" na robienie klientów w konia

Zeznanie można złożyć w sposób tradycyjny, osobiście lub pocztą. Podatkowy zegar tyka, bo termin rozliczenia się z fiskusem upływa 2 maja.  Urzędy skarbowe są czynne w poniedziałki od 8 do 18, a w pozostałe dni tygodnia od 8 do 15. ([email protected]







Dziękujemy za przesłanie błędu