Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
22/03/2022 - 11:20

Są nowe ulgi dla przedsiębiorców. Można zaoszczędzić na podatkach

Obietnice stały się faktem. Resort finansów, który zapowiadał ulgi dla tych przedsiębiorców, którzy pomagają uchodźcom z Ukrainy, szybko uwinął się z pracami nad nowymi przepisami. Szef ministerstwa właśnie podpisał rozporządzenie o zaniechaniu poboru ryczałtu od dochodów firm przekazujących pomoc humanitarną Ukraińcom. Nowe wytyczne już obowiązują.

Czytaj też Hulaj dusza, piekła nie ma dla dłużników przez… wzrost minimalnej płacy  

Podatkowe ulgi dotyczą firm opodatkowanych ryczałtem. To tak zwany  estoński CIT.  - Rozporządzenie zakłada zaniechanie poboru ryczałtu od osiągniętych dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą – podaje ministerstwo finansów.    Chodzi o  przekazanie darowizn lub nieodpłatnych  świadczeń w celu przeciwdziałania skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy.

Czytaj też Czarna dziura z cenami z kosmosu. Koniec ekogroszku w Nowym Sączu 

W praktyce chodzi o pomoc przekazywaną organizacjom pozarządowym także z Ukrainy, samorządom, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, placówkom leczniczym i ratownictwa medycznego  na terytorium Polski i Ukrainy.

Ulga podatkowa ma zastosowanie do darowizn i nieodpłatnych świadczeń obejmujących okres od 24 lutego do końca tego roku. Jak informuje resort finansów, obejmuje  wszelkie świadczenia, niezależnie od ich rodzaju, a zatem pieniężne, rzeczowe oraz nieodpłatne świadczenia.

Czytaj też Lekarze z Ukrainy w sądeckim szpitalu? Mogą teraz szybko znaleźć pracę  

- Nie określamy ich rodzajów ze względu na spodziewaną ich dużą różnorodność, uzależnioną od sytuacji faktycznej, w jakiej znalazł się dany uchodźca - informuje na swojej stronie ministerstwo finansów. -  Pomocą humanitarną może być zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, takich jak udostępnienie lokalu mieszkalnego, zapewnienie żywności. Pomocą taką może być w konkretnym przypadku sfinansowanie leczenia, czy też opłacenie nauki, czy kursów pozwalających na zmianę kwalifikacji zawodowych – podaje resort.([email protected]) fot.jm Dziękujemy za przesłanie błędu