Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 maja. Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
20/09/2022 - 11:05

Podwyżki cen węgla, gazu i prądu. Im bliżej zimy, tym może być gorzej?

Prognozy ekspertów nie brzmią optymistycznie. Ceny węgla jeszcze wzrosną, nie wiadomo tylko, o ile. Jakby tego było mało, Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę taryfy za przesył gazu. Nie jest ona drastyczna, pytanie tylko, czy ostatnia. W górę pójdą też ceny prądu. Czy najgorsze dopiero przed nami. Jaki scenariusz piszą ekonomiści.

czytaj też Nie widać końca cenowego szoku. Co ostatnio podrożało najbardziej?

Rozmowa z Sebastianem Sajnógiem, ekspertem Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Jaki scenariusz należy napisać na nadchodzące miesiące?  Czy czeka nas zaciskanie pasa jak nigdy dotąd? Zmagamy się z podwyżką cen węgla, gazu, prądu… Im bliżej zimy, tym może być gorzej?

- Począwszy od października będziemy obserwowali wyraźne podwyżki cen ogrzewania –Minister Klimatu Anna Moskwa wskazuje, ze będzie to 40 procent. W styczniu Urząd Regulacji Energetyki podniesie taryfy za energię elektryczną. To też będzie wysoka podwyżka. Ale są też pozytywne informacje. 

Wyczekujemy ich jak kania dżdżu. A jakie są te dobre wiadomości?

-Widzimy pierwsze oznaki zwalniania inflacji. To informacja ważna dla gospodarstw domowych. W tej chwili inflacja sięga 15,6 procent. Spodziewamy się, że spadnie do około 14,5 procent pod koniec roku. W drugiej połowie przyszłego roku spadek cen będzie silniejszy i inflacja spadnie do jednocyfrowego poziomu.

Sprawdzają się zatem prognozy ekonomistów, którzy przewidzieli, że inflacyjna górka przypadnie na przełom sierpnia i września.

Tak, ale z tym, że na początku roku czeka nas jeszcze podwyżka taryf na energię elektryczną.  Jeżeli chodzi o wzrost cen, to najgorsze chyba mamy już za sobą.

Największe obawy budzą rosnące koszty energii. Dla tych, którym już teraz trudno związać koniec z końcem, to w perspektywie zbliżającej się zimy, prawdziwa finansowa katastrofa.

Cała Europa patrzy z niepokojem na to, jak będzie wyglądała zima. Rosja była ważnym dostawcą energii do krajów Unii i zastąpienie importu gazu będzie kosztowne.  Z pewnością Rosja będzie wykorzystywać ten element w swoich rozgrywkach międzynarodowych. Jednak Polska jest na to przygotowana. Od lat zabezpieczaliśmy alternatywne źródła dostaw. Mamy gazoport w Świnoujściu, a w październiku zostanie uruchomiony Batic Pipe czyli gazociąg zabezpieczający dostawy z Norwegii. Dodatkowo importujemy gaz z Niemiec oraz z Kłajpedy.

 Jak będą się kształtować w najbliższych miesiącach ceny gazu i ceny prądu.  Czy przez światowy konflikt, który wisi na włosku może zabraknąć w Polsce węgla?  Co będzie się działo na rynku paliw? Jakie są prognozy dla rynku pracy? ([email protected]) fot.jm

Cały wywiad z ekspertem Polskiego Instytutu Ekonomicznego można przeczytać we wrześniowym wydaniu miesięcznika „Sądeczanin” ([email protected]) fot.jm

czytaj też Rząd zamrozi ceny prądu, ale są limity. Kto będzie sprawdzał, ile energii zużyliśmy? 







Dziękujemy za przesłanie błędu