Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
16/12/2016 - 16:40

Piątkowiacy odbijają pałeczkę: Kto by się chciał do Nowaka przyłączyć? Do jego cen za wodę, kanał i tyle wyższych podatków?

Sprawa przyłączenia się części sądeckiego osiedla Piątkowa do Chełmca nabiera rumieńców. - Kto by się chciał do Nowaka przyłączyć, do jego cen za wodę, kanał i tyle wyższych podatków? – śmieje się sołtys Piątkowej Tomasz Fałowski nawiązując do komentarza prezydenta Ryszarda Nowaka, że to wieś Piątkowa chce przyłączyć się do Nowego Sącza.

W listopadzie 2015 roku pisaliśmy o desperackich wysiłkach części osiedla Piątkowa – graniczącej bezpośrednio z gminą Chełmiec -  w walce o wpięcie do sądeckiej sieci kanalizacyjnej. W publikacji Prezes Adamek odsyła po wodę do Chełmca szef sądeckich wodociągów bez krygowania się przyznał, że miejscowym taniej, szybciej i sprawniej byłoby wpiąć się do chełmieckiej sieci. Wójt Bernard Stawiarski nie krył satysfakcji z obrotu sprawy.

To był pierwszy sygnał, że część mieszkańców osiedla zaczyna poważnie zastanawiać się nad tym, czy nie stanowią jedynie „obywateli ostatniej kategorii potrzebnymi jedynie do ściągania podatków”, cytując panią Agnieszkę Filipowicz.

Dziś zapytaliśmy o to szefa zarządu osiedla Piątkowa Grzegorza Ledzińskiego, ale ten przyznał, że sprawy nie zna. Jednocześnie zastrzegł, że z jego informacji wynika, że to nie mieszkańcy osiedla tylko sołtys wsi Piątkowa jest inicjatorem odłączenia się fragmentu, bo nie całości – jak mocno podkreśla to Ledziński – osiedla Piątkowa.

- Mieszkańcy centrum osiedla wcale nie są tym zainteresowani, wręcz przeciwnie, dzwonią do mnie i pytają, co za zamieszanie. Wszyscy chcą mieszkać w Nowym Sączu.

Dzwonimy więc do Fałowskiego i pytamy: czy idzie o kanalizację i czy rzeczywiście on stoi za całą akcją?

- Skończyły się czasy ciemnoty. Ludzie doskonale wiedzą jak teraz świat wygląda i nie da się ich już dłużej mamić. Tu nie o stołki i ambicje chodzi, tylko o dobro ludzi a podpisało się ich już około stu. Radni muszą się w pierwszej kolejności o nich a nie o swoją pozycję czy poparcie w wyborach zatroszczyć. Ktoś napisał, że Stawiarski złote góry obiecuje. Wójt niczego nie obiecuje. Wójt po prostu bierze i robi. A do mnie mieszkańcy Lwowskiej przychodzą i pytają jak to się dzieje, że wójt kilometr drogi zrobił a w Nowym Sączu nie można – mówi bezpardonowo sołtys. – Tu nie trzeba ton asfaltu i nie wiem jakich projektów. Ja do wójta idę, mówię, że stoją dwa, trzy domy i wójt po prostu drogę z betonu robi i po krzyku.

Zobacz też: Prezydent Nowak: Proszą mnie o przyłączenie do Nowego Sącza

Co ma kilometr chodnika do przyłączenia do Nowego Sącza?

- W czerwcu czy lipcu byłem w tej sprawie u Grzegorza Mirka (dyrektor MZD – dop. red.) i wiceprezydenta Jerzego Gwiżdża z senatorem Stanisławem Kogutem. Były obiecanki, cacanki i guzik z tego wyszło – twierdzi Fałowski.

- A ja słyszę, że do radnej Teresy Krzak latarnia co dwadzieścia metrów przy ulicy ustawiona. Gwarantuję pani, że jakby Ryszard Nowak mieszkał na końcu ulicy Lwowskiej, to byśmy tu autostradę mieli. Prezydent mówi, że wieś Piątkowa chce do Nowego Sącza? U nas jest bardzo dużo firm. Kto by się chciał do Nowaka przyłączyć, do jego cen za wodę, kanał i tyle wyższych podatków? Niech się dobrze prezydent zastanowi, ile jest firm na osiedlu Piątkowa i czy ich właściciele w końcu się nie obudzą, że Chełmcu będzie im po prostu lepiej, łatwiej i taniej. Sam znam takich, co do Urzędu Skarbowego grube miliony rocznie oddają. Mogą dojść do wniosku, że ten podatek w inne ręce powinien trafić. 

Przy okazji sołtys nadmienia, że przyłączyć się do gminy chcą mieszkańcy ulic Lwowskiej, Promiennej i Piątkowskiej, tego kawałka wsi, który sztucznie wcielono do miasta w połowie lat osiemdziesiątych.

Zobacz też: Na Osiedlu Piątkowa Ledziński zastąpił Faruna. Są nowe władze

Dodaje też, że sądeczanie z osiedla Piątkowa i tak korzystają już na przykład z gminnego przedszkola. A tu zawsze będą mieli pierwszeństwo ci, co są zameldowani na terenie gminy. Z kolei dzieci z Nowego Sącza, które korzystają z gminnej szkoły muszą płacić za bilety autobusowe. Te z Chełmca mają dojazd za darmo.

- I co ma tu niby być taki super w Nowym Sączu? Autobusy, które jeżdżą w takich godzinach, w których nie trzeba? – komentuje sołtys o zastrzega, że z 140 mieszkańców wymienionych trzech ulic uprawnionych do głosowania aż 100 chce twardo powrotu do Chełmca. 

- I radni nie powinni im w tym przeszkadzać. Bo jak od 41 lat nikt dla nich nic nie zrobił, to chociaż teraz trzeba im dać szansę - kwituje nasz rozmówca.

Z ostatniej chwili: Chełmiec oficjalnie o rozbiorze Nowego Sącza: Wójt Stawiarski zrobi wszystko, by to zrealizować

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: UG w NSDziękujemy za przesłanie błędu