Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
15/04/2015 - 08:00

Nowy Sącz, powiat nowosądecki: szkolenie rad rynku pracy

Połączone Rady Rynku Pracy dla miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego zapoznały się z możliwością wykorzystania środków z funduszy europejskich. Środki dostępne są w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i Regionalnego Programu Operacyjnego. Pierwszy z nich adresowany jest do osób w wieku do 30. roku życia, a drugi do osób powyżej tego progu wiekowego.
Szczegóły program przedstawiła Alina Paluchowska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 adresowany jest do młodzieży od 15. do 29. roku życia, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET). Szacuje się, że taka młodzież stanowi w Małopolsce 12,1 proc. ogółu ludności.

W ramach programu PO WER realizowane są pod patronatem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej tzw. Gwarancje dla Młodzieży. Ideą Gwarancji jest zapewnienie uczestnikom programu oferty zatrudnienia dobrej jakości, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu w ciągu czterech miesięcy od pozostawania bez pracy lub zakończenia kształcenia formalnego.

Określenie „oferta zatrudnienia dobrej jakości” oznacza umowę o pracę na minimum trzy miesiące z wynagrodzeniem co najmniej w wysokości płacy minimalnej. Podobne zasady będą obowiązywać przy zawieraniu umowy o dzieło.

Program uwzględnia specyficzne problemy osób młodych na rynku pracy. Należą do nich między innymi niewielkie doświadczenie zawodowe lub jego brak, niewystarczające umiejętności poszukiwania pracy i kompetencje nie w pełni dostosowane do potrzeb rynku pracy. Na trudną sytuację młodych wpływ mają także mała atrakcyjność i niewielka liczba ofert pracy. Nie bez znaczenia jest stereotyp młodego, niedoświadczonego pracownika.  

Komisja Europejska chce wpływać na postawy, decyzje edukacyjne i wybory zawodowe ludzi młodych. Służyć temu ma między innymi podmiotowy system wsparcia, na który przeznaczono w najbliższych siedmiu latach ponad 770 mln złotych w skali regionu. Pomocą objętych zostanie prawie 70 tys. młodych osób, w tym 60 tys. bezrobotnych. Szczególnie cenne jest objęcie pomocą długotrwale bezrobotnych, skorzysta z niej ponad 20 tys. osób z tej kategorii.

Aktywizacja zawodowa osób młodych opierać się ma na co najmniej trzech elementach: obligatoryjnie na przygotowaniu dla indywidualnego planu działania i pośrednictwie pracy, a fakultatywnie na wybraniu takiej formy wsparcia, która odpowiada potrzebom i możliwościom uczestników. Program zakłada aktywny udział uczestników w tworzeniu własnej ścieżki aktywizacji zawodowej oraz premie dla wyróżniających się projektów w postaci dodatków aktywizacyjnych, bonów stażowych, szkoleniowych, zatrudnieniowych i na zasiedlenie.

W ramach projektu Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój realizowanego w naszym urzędzie wsparciem objętych zostanie 360 osób. Koszt projektu w bieżącym roku sięgnie 3 320 tys. złotych.

b
Źródło, fot: UM







Dziękujemy za przesłanie błędu