Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
16/12/2017 - 07:40

Nowy Sącz: Kamienna/ Al. Piłsudskiego: tu też będzie rondo? Zobacz koncepcję

MZD zaprezentował kolejny, czwarty w ostatnim czasie, pomysł na rondo. Tym razem drogowcy pochylili się nad przebudową skrzyżowania ulic Kamiennej i Alei Piłsudskiego. Co proponują kierowcom?

Kamienna – Aleje Piłsudskiego. To skrzyżowanie ma szczególne znaczenie. Korzystają z niego nie tylko mieszkańcy Nowego Sącza, ale również trzech gmin: Grybowa, Kamionki Wielkiej i Krynicy-Zdrój. Wielkich korków tu może nie ma, ale włączyć się do ruchu jest czasem bardzo trudno a i ze zjazdem z Al. Piłsudskiego bywa ciężko. Piłsudskiego to w końcu obwodnica i biegnie w ciągu drogi krajowej nr 75.

Miejski Zarząd Dróg przygotował zatem koncepcję dwupasmowego ronda o średnicy 45 metrów. Szczególny nacisk drogowcy postawili na bezpieczeństwo kierowców skręcających, wyjeżdżających z Kamiennej w kierunku Nawojowskiej i na odwrót - tych, którzy chcą zjechać z Al. Piłsudskiego w Kamienną.

Zobacz też: Nowe rondo w Nowym Sączu! Aleje Piłsudskiego - Nawojowska - jest gotowy projekt

Niemiłym zaskoczeniem może być brak oddzielnego, dodatkowego pasa umożliwiającego bezkolizyjny, bezpośredni wyjazd z ulicy Kamiennej w stronę centrum miasta. Tu na przeszkodzie stanął brak miejsca (zbyt blisko skrzyżowania jest wiadukt) oraz konieczność zabezpieczenia przejść dla pieszych i miejsca pod zatoczkę autobusową.

MZD zastrzega, że koncepcja może zostać jeszcze zmodyfikowana, ale będą to niewielkie zmiany związane jedynie z geometrią wysepki.

Przy przygotowywaniu koncepcji ronda uwzględniono miejsce dla rowerzystów. To bardzo istotne, bo w ramach trwającego właśnie remontu ulicy Kamiennej wybudowana będzie trasa rowerowa.

Zobacz też: Turbinowe rondo: Prażmowskiego-Nowochruślicka-Lwowska. Zobacz wszystkie projektowane ronda w Nowym Sączu

Czytelnikom na pewno nie ujdzie na uwadze fakt, że w sierpniu 2016 roku MZD zaprezentował gotowy projekt ronda Aleje Piłsudskiego/Nawojowska. Jak wyjaśniał wtedy w rozmowie z portalem Sądeczanin.info Grzegorz Mirek: -  Skrzyżowanie zaprojektowano jako trójwlotowe z uwzględnieniem „bajpasów” z kierunku ulica Nawojowska – ulica Nawojowska oraz Aleje Piłsudskiego – ulica Nawojowska.

Czy budowanie dwóch rond w tak niewielkiej odległości rzeczywiście upłynni ruch w okolicy?

ES [email protected] Fot.: MZDDziękujemy za przesłanie błędu