Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
28/04/2024 - 12:45

Agora zwalnia 200 osób i tworzy nowe stanowisko dla zarządcy danych i sztucznej inteligencji

W strukturze Grupy Agora utworzono nową, strategiczną funkcję – chief data & AI officer (CDAO). Od 1 kwietnia br. pełni ją Luiza Pawela-Wargocka, która kierowała wcześniej działem Big Data. Luiza Pawela-Wargocka jako chief data & AI officer będzie odpowiadała za rozwój i wdrażanie strategii danych oraz sztucznej inteligencji, oraz będzie dbała o zgodność przechowywanych i przetwarzanych danych z przepisami dotyczącymi ochrony i jakości danych.

- Sztuczna inteligencja ma coraz więcej zastosowań w różnych obszarach, również w branży mediowej, w której efektywne tworzenie i zarządzanie treściami jest niezbędne do podtrzymywania pozycji marek i tworzenia przewagi konkurencyjnej - twierdzi cytowany w komunikacie Tomasz Grabowski, członek zarządu Agory, który odpowiada za obszar technologii.

- Rozwiązania AI już teraz wspierają nasze zespoły w codziennej pracy, ale potrzebny jest ktoś, kto będzie na bieżąco monitorował rynek, dbał o współpracę z zewnętrznymi podmiotami oraz troszczył się o promocję w firmie nowych, innowacyjnych rozwiązań. Cieszymy się, że ekspertką w tym obszarze będzie w Grupie Agora właśnie Luiza Pawela-Wargocka jako Chief Data & AI Officer - zaznacza.

Głównym zadaniem Luizy Paweli-Wargockiej będzie współpraca z zespołami w całej Grupie Agora w celu identyfikacji kluczowych obszarów, gdzie dane i sztuczna inteligencja mogą wpłynąć na poprawę efektywności i wyników. Będzie zajmowała się promocją innowacyjnych rozwiązań opartych na analizie danych i sztucznej inteligencji. Ze szczegółową uwagą odnosząc się do aspektów synergii oraz współpracy pomiędzy spółkami Grupy.

Luiza Pawela-Wargocka z zaawansowaną analityką danych i hurtowniami danych związana jest od ponad 20 lat. Od 2014 r. odpowiada w Agorze za rozwój technologii i usług Big Data, między innymi za system gromadzenia danych behawioralnych użytkowników serwisów internetowych, system tagowania i kategoryzacji treści (NLP), system profilowania użytkowników oraz system rekomendacji treści. Początki pracy zawodowej miała jako pracowniczka naukowa w Katedrze Zastosowań Matematyki Instytutu Ekonomii KUL.

Warto zestawić fakt utworzenia nowego kluczowego stanowiska  z faktem grupowego zwolnienia prawie 200 pracowników z pionu prasy i Internetu, które odbyło się miesiąc wcześniej. W czwartym kwartale ub.r. grupa Agora przy wzroście przychodów o prawie jedną trzecią zarobiła na czysto 50,9 mln zł. Po przejęciu Eurozetu skokowo zwiększyły się jej wyniki w pionie radiowym.

- Przyczyną zamierzonego zwolnienia grupowego w obszarze Prasa Cyfrowa i Drukowana są czynniki rynkowe wynikające ze stałego trendu spadkowego sprzedaży prasy drukowanej związanego z odpływem czytelników do innych kanałów komunikacji, natomiast w obszarze Internet przyczyną jest wyraźne pogorszenie przychodów ze sprzedaży reklam w modelu open market oraz wzrost pozycji platform globalnych - informuje Agora w komunikacie.

Natomiast nieuniknione wdrażanie sztucznej inteligencji z konieczności będzie powodowało masowe zwolnienia pracowników ze względu na zwyczajną nierentowność ich dalszego utrzymania. Nierentowność prowadzącą do nieuchronnego i szybkiego upadku danej firmy, która będzie musiała funkcjonować na rynku konkurując z podmiotami, które są nieporównywalnie bardziej efektywne, bo wdrożyły sztuczną inteligencję na miejsce zbyt drogich i mniej efektywnych pracowników ludzkich.

Tragiczne skutki w indywidualnym ludzkim wymiarze są oczywiste. Szersze skutki społeczne są trudne do przewidzenia, ale ich katastrofalny charakter raczej nie wzbudza wątpliwości. Dlatego warto porównywać informację o grupowych zwolnieniach z komunikatami o tworzeniu stanowisk koordynujących wdrażanie AI. (Oleg Chwatow) Fot. Pixabay/rufio1

Źródła:

  • https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/agora-chief-data-ai-officer-co-to-jest-luiza-pawela-wargocka-kto-to-jest
  • https://aboutmarketing.pl/luiza-pawela-wargocka-obejmuje-nowa-funkcje-w-grupie-agora-chief-data-ai-officer/
  • Nowe stanowisko w firmach: dyrektor do spraw sztucznej inteligencji. TOP 7 trendów AI na 2024 r. (mycompanypolska.pl)


Dziękujemy za przesłanie błędu