Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 marca. Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana
04/08/2016 - 08:15

Nowe rondo w Nowym Sączu! Aleje Piłsudskiego - Nawojowska - jest gotowy projekt

Wracamy do tematu ronda na skrzyżowaniu Alei Piłsudskiego i Nawojowskiej, który jest kluczowym węzłem komunikacyjnym w ruchu: Nowy Sącz, Nawojowa, Łabowa, Krynica. Jest już gotowy projekt nowego rozwiązania, które udrożni ruch w tym miejscu.

Obecnie na skrzyżowaniu Al. Piłsudskiego i Nawojowskiej kierowcy, którzy chcą włączyć się do ruchu od Nawojowskiej stoją czasem po kilkanaście minut. Generuje to spore opóźnienia dla wszystkich firm transportowych obsługujących linię Nowy Sącz - Krynica i dla samych mieszkańców.

Na ostatniej sesji problem wrócił za sprawą interpelacji Andrzeja Bodzionego, który jakiś czas temu otrzymał zapewnienie, że Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu przygotuje koncepcję przebudowy skrzyżowania tak, aby ruch odbywał się jak najsprawniej.

Zobacz też: Rondo na skrzyżowaniu Alei Piłsudskiego i Nawojowskiej? Czy to ma sens? [FILM]

Dziś już wiemy, że na polecenie prezydenta Ryszarda Nowaka Miejski Zarząd Dróg przygotował koncepcję oraz przystąpił do sporządzenia analiz oraz w dalszym etapie projektu nowego, bezpiecznego rozwiązania komunikacyjnego.

Jest już gotowy projekt

- Rozwiązanie polega na wykonaniu skrzyżowania typu rondo. Skrzyżowanie zaprojektowano jako trójwlotowe z uwzględnieniem „bajpasów” z kierunku ulica Nawojowska – ulica Nawojowska oraz Aleje Piłsudskiego – ulica Nawojowska – uwzględniając możliwości terenowe - tłumaczy Grzegorz Mirek, dyrektor MZD.

-  Na skrzyżowaniu uwzględnione są bezpieczne śluzy dla rowerów z powiązaniem z istniejącą ścieżką rowerowa i bezpieczne włączenie oraz wyłączenie rowerzystów na i z pasów ruchu. Dodatkowo zapewniono możliwość komunikacji pieszej na każdym kierunku - dodaje.

Zobacz też: Nowy Sącz: przebudowa Kolejowej - czy drogowców zatrzymają kable?

Kiedy można spodziewać się rozpoczęcia prac w terenie?

- Skrzyżowanie jest obecnie w fazie projektowania i po domknięciu projektu możliwa jest jego realizacja w latach następnych, po zabezpieczeniu w budżecie środków finansowych na ten cel albo ewentualnemu zapewnieniu środków zewnętrznych, związanych z poprawą bezpieczeństwa na drogach krajowych - zastrzega Mirek. Ulice Al. Piłsudskiego i Nawojowska są w ciągu drogi krajowej nr 75.

Ewa Stachura [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info/MZDDziękujemy za przesłanie błędu