Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
10/05/2023 - 08:30

Nowe przepisy mają uniemożliwić budowę i sprzedaż patokawalerek. Jak rząd chce ograniczyć deweloperów

Wkrótce budowa i wprowadzanie na rynek pierwotny mieszkań mikroskopijnej wielkości, co dziś deweloperzy robią obchodząc przepisy nie będzie możliwa. Gotowe są nowe przepisy, kt óre mają zacząć obowiązywać po upływie pół roku od ich publikacji.

Ministerstwo Rozwoju i Nowych Technologii ponad rok temu wypowiedziało wojnę patodeweloperom. Lista ich przewinień materializująca się w postaci osiedli gdzie sąsiad zagląda sąsiadowi w okno, wokół beton zamiast zieleni jest bardzo długa, a najbardziej spektakularnym zjawiskiem są tak zwane patokawalerki, niby mieszkania o powierzchni zaledwie kilku materów kwadratowych, na dodatek szumnie w ofertach nazywanych miniapartamentami!

Mikrokawalerki: jak deweloperzy obchodzą przepisy

Drożyzna kształtująca trend na miniaturyzację mieszkań, zwłaszcza przy wysokooprocentowanych i mało dostępnych kredytach hipotecznych, gdy w grę dodatkowo wchodzi zredukowana nawet o 40 proc. zdolność kredytowa – sprawia, że trend ten jest zrozumiały.


Jednak gdy powstają projekty budynków składających się wyłącznie z lokali o powierzchni grubo poniżej 15 m kw., trudno to określić inaczej niż patologia. Najmniejsze w jednej z takich inwestycji samodzielne mieszkanie ma powierzchnię 2,5 metra kwadratowego – to jak winda: na górze miejsce do spania a na dole mikroskopijnych rozmiarów kuchnia i łazienka. Opisywany projekt przewiduje w budynku siedem takich samodzielnych lokali, największy ma powierzchnię 13 metrów kwadratowych.


Eksperci uważają, że kawalerka nawet dla jednej osoby powinna mieć powierzchnię 25-28 m kw. Od 2018 r. przepisy wręcz jednoznacznie stanowią, że nowe lokale muszą mieć co najmniej 25 m kw. Jednak deweloperzy znajdują sposoby, by te przepisy obchodzić – zwłaszcza w lokalach budowanych na cele inwestycyjne.


Najpowszechniej stosowany to zaprojektowanie mikroskopijnych lokali użytkowych a następnie przekształcenie ich w mieszkania.

Patodeweloperka to nie tylko kawalerki poniżej normy metrażu

Wiele wskazuje na to, że ta furtka zostanie przed deweloperami skutecznie zatrzaśnięta. Minister rozwoju i nowych technologii przygotował projekt rozporządzenia, zgodnie z którym w budynkach, które teraz będą powstawały, lokal użytkowy musi mieć co najmniej 25 m kw. powierzchni. Ta norma nie będzie obowiązująca jedynie w przypadku lokali użytkowych, które będą miały oddzielne wejście z zewnątrz budynku i znajdą się na jego pierwszej lub drugiej jego kondygnacji nadziemnej.


Takie ograniczenia znacząco ograniczą proceder planowania małych pomieszczeń użytkowych z zamiarem przekształcenia ich później w lokale mieszkalne.


Wspomniane rozporządzenie zmienia lub wprowadza wiele nowych norm i ograniczeń dotyczących między innymi większych odległości między budynkami, w tym odległości budynków wielorodzinnych od obiektów przemysłowych, placów zabaw dla dzieci (normy nasłonecznienia!) czy miejsc parkingowych bezpośrednio pod oknami mieszkań.   ([email protected]) fot.pixabay © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu