Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 lutego. Imieniny: Danuty, Daniela, Juliany
30/10/2017 - 11:05

Niewiarygodne. Likwidują pośredniak w Krynicy-Zdroju, bo bezrobotnych jest za mało!

Od 1 stycznia przyszłego roku przestanie istnieć filia Powiatowego Urzędu Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego w Krynicy-Zdroju. Decyzję o likwidacji placówki podjął Zarząd Powiatu Nowosądeckiego, bo w ostatnim czasie liczba obsługiwanych tu osób znacznie spadła. Bezrobotni z Krynicy-Zdroju i Muszyny już obawiają się utrudnień i kosztów związanych z koniecznością dojazdu do Nowego Sącza. Czy słusznie?

Zacznijmy od tego, jakie są powody zlikwidowania fili „pośredniaka” w Krynicy-Zdroju. Rzecznik starostwa Maria Olszowska podaje dwa.

- Po pierwsze od kilku lat systematycznie spada liczba osób bezrobotnych obsługiwanych w Filii Powiatowego Urzędu Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego w Krynicy Zdrój – podkreśla i przytacza liczby , które to obrazują. 31 grudnia 2012 roku placówka obsługiwała 1 tys. 826 osób bezrobotnych a według statystyk z 30 czerwca tego roku aż dwa razy mniej, bo 955.

Zobacz też: Sądeckie bezrobocie a euforia rządu. Czy jest praca w Nowym Sączu?

Drugim powodem jest stan techniczny budynku, w którym filia działa. - Po ostatnim sprawdzeniu stanu technicznego budynku okazało się, że wymaga on poważnych napraw i zamontowania między innymi nowoczesnej instalacji przeciwpożarowej. To spore koszty, a należy dodać, że obiekt ten nie należy do Powiatu Nowosądeckiego – jest wynajmowany od Urzędu Miasta Nowego Sącza.

- Koszty remontu budynku są znaczne i nigdy się nie zwrócą ze względu na brak własności tej nieruchomości – podkreśla Olszowska.

Ile osób w związku z tym straci pracę w samym urzędzie? – pytamy dalej.

- Żadna z osób pracujących w Filii Powiatowego Urzędu Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego w Krynicy Zdroju nie straci pracy. Osoby te będą nadal pracować w PUP dla Powiatu Nowosądeckiego przy ulicy Nawojowskiej w Nowym Sączu – zapewnia rzecznik.

Teraz kolej na skonfrontowanie obaw mieszkańców gmin Krynica-Zdrój i Muszyna.

Zobacz też: Malejące bezrobocia w Nowym Sączu to kłopot dla lokalnych przedsiębiorców?

- Od stycznia osoby bezrobotne z Krynicy, Muszyny i okolicy będą musiały jeździć do Nowego Sączą, żeby co około dwa miesiące stawić sie przed urzędnikiem i złożyć podpis. Uważam, że zakrawa to na jakiś absurd, ponieważ to nie tylko czas przejazdu, którego jak pewnie uważają państwo zasiadający w urzędzie mamy za dużo, ale przede wszystkim koszty, których nikt nie będzie zwracał. Nie dla każdego bilet do Nowego Sącza to niewielki wydatek, jesteśmy przecież - jak sama nazwa wskazuje - bez pracy – napisała w ich imieniu do naszej redakcji bezrobotna mieszkanka Krynicy-Zdroju.

Rzecznik starostwa zastrzega w odpowiedzi, że nigdy nie było praktyki pokrywania klientom urzędów dojazdu do danej jednostki.

- Mieszkańcy Krynicy Zdroju i Muszyny mają bezpośredni dojazd do siedziby PUP dla Powiatu Nowosądeckiego przy ulicy  Nawojowskiej. Przystanek znajduje się w pobliżu urzędu – zaznacza podkreślając zarazem, że:

- Dla porównania, osoby bezrobotne z innych odległych gmin Powiatu Nowosądeckiego, Łącko, Gródek nad Dunajcem, Łososina Dolna niejednokrotnie dojeżdżają do Urzędu dwoma środkami komunikacji: busem i autobusem miejskim i nikt im nie zwraca kosztów.

Olszowska proponuje też alternatywę. - Osoby bezrobotne mają ponadto możliwość rejestracji przez internet, pod warunkiem posiadania podpisu elektronicznego.

Tyle, że rzecznik nie wspomina już o tym, że uzyskanie podpisu elektronicznego też kosztuje.

A co z pracodawcami, którzy chcą współpracować z PUP obsługującym powiat?

- Pracodawcy z terenu Miasta i Gminy Krynicy Zdroju i Miasta i Gminy Muszyna też mają możliwość złożenia ofert pracy i ofert aktywizacji zawodowej przez internet i telefonicznie – informuje Olszowska dodając na zakończenie, że wnioski i umowy w ramach programów rynku pracy z terenu Miasta i Gminy Krynicy Zdrój i Miasta i Gminy Muszyny i tak były realizowane w siedzibie PUP dla PN przy Nawojowskiej.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info / PUP dla PNDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020