Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
11/01/2019 - 14:00

Nici z dworca autobusowego? Budowlańcy ani myślą go budować

To był plan z rozmachem. W Limanowej miał powstać niewielki, ale nowoczesny dworzec autobusowy. Na razie nic tego nie wyszło. Idzie jak po grudzie.


W ramach inwestycji miały też powstać parkingi umożliwią pozostawienie auta i kontynuowanie podróży komunikacją zbiorową bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Zamierzenia jak na razie okazały się nierealne. Wszystko rozbiło się o brak chętnych do zbudowania dworca. Kolejne ogłaszane przetargi nie przynoszą rezultatu. Wpłynęły co prawda dwie oferty, ale cenowe żądania budowlańców przekraczają finansowe możliwości samorządu.

Czytaj też Zawody na topie. Kogo na pniu chcą brać do roboty w Nowym Sączu 

Tak było w przypadku zamówienia na budowę dwudziestu dziewięciu wiat przystankowych. Wpłynęły dwie oferty. Miasto przeznaczyło na ten cel 5 milionów złotych. Budowlańcu uznali, że to za mało.

Limanowski samorząd chce też inwestować w miejską komunikację i zamierza kupić pięć niskopodłogowych autobusów, elektrycznych lub zasilanych gazem. Maja też być remontowane przystanki, na których pojawią się elektroniczne tablice świetlne, wyposażone w system monitorowania pojazdów i informowania o spodziewanym czasie przyjazdu autobusu. 

Czytaj też Zadyma o nowy dom dla Romów i straszenie prokuratorem 

Tak zorganizowana komunikacja miejska w założeniu ma być będzie przede wszystkim spójna i czytelna, a wprowadzone udogodnienia dla podróżujących, co ma zachęcić mieszkańców Limanowej i okolicznych miejscowości do korzystania z transportu publicznego. Chodzi o ograniczenie emisji spalin, zmniejszenie natężenia ruchu i hałasu na terenie miasta. 

Całkowity koszt planowanych inwestycji to blisko 14,5 mln złotych. Budowa nowego dworca miała ruszyć w styczniu ruszyć w styczniu ubiegłego. Wszystko ma być gotowe na koniec grudnia 2019 roku. 

Wkrótce miasto ma ogłosić kolejne przetargi. Niewykluczone jednak, że zadania zostaną nieco ograniczone. 

Co dalej? Wkrótce miasto ma ogłosić kolejne przetargi, jednak niewykluczone, że trzeba będzie nieco ograniczyć inwestycyjny rozmach.

[email protected] fot.archiwumDziękujemy za przesłanie błędu