Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
30/11/2020 - 21:00

Muszyna, Krynica: zamknięte od 10 lat dworce, to antyreklama miast!

Ponad 10 lat dworce PKP w Krynicy i Muszynie są zamknięte na cztery spusty. Taki widok odstrasza podróżnych, jest antyreklamą tych miast.

Dworce PKP w Krynicy i Muszynie są zamknięte na cztery spusty ponad 10 lat, tj. od czasu, kiedy wielka powódź zniszczyła most na Popradzie. Długa przerwa w kursowaniu pociągów spowodowała, że budynki nie odzyskały dawnej świetności. Nie udostępniają podróżnym poczekalni czy toalet, nie ma kas biletowych. Obiekty są zamknięte na cztery spusty. Taki widok każdego odstrasza!

Ludzie oczekujący na pociąg nie mają gdzie się schronić przed deszczem, śniegiem czy wiatrem. Nie wszyscy podróżni korzystają z Internetu i chcieliby zakupić bilety, kilka dni wcześniej tradycyjnie w kasie. Nie można dowiedzieć się o połączeniach kolejowych czy napić kawy. 

Cztery lata temu PKP przymierzały się najpierw do przekazania, a następnie częściowego odsprzedania dworca kolejowego gminie Krynica. Planowano już nawet uruchomić w nim m.in. centrum kultury z galerią i sali widowiskowej, bibliotekę publiczną i ośrodek pomocy społecznej. Oczywiście w obiekcie znalazłyby się też ponownie kasy biletowe, poczekalnia i informacja. Jednak tak się nie stało. 

-Obecnie powstał dysonans pomiędzy dworcem PKP, a Muszyną, która jest zadbana. W mieście mamy piękne miejsca, a przyjeżdżamy do siermiężnego dworca. Na peron wjeżdża pociąg o wysokim standardzie, a podróżni wysiadają i nie mogą nawet skorzystać z toalety, zakupić biletu czy choćby zaczekać.-ubolewa Jan Golba burmistrz Miasta i Gminy Muszyna.
-Przyjeżdżają goście z zagranicy i porównują, co jest u nich, a co jest u nas. To jest nie do przyjęcia i dotyczy zarówno Krynicy, jak i Muszyny, gdzie nie podjęto decyzji o remontach. 

Tymczasem nowego blasku nabiorą dworce m.in: w Wierchomli Wielkiej, Żegiestowie, Żegiestów-Zdroju, objęte ochroną konserwatorską. Zostaną przebudowane i dostosowane do nowoczesnych standardów obsługi, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Będą wyremontowane dworce w Miliku, Żegiestowie, a w Muszynie, która przyjmuje  pociągi międzynarodowe dworca nie będzie.-dodaje burmistrz Jan Golba. - Będziemy zabiegać, aby PKP wyremontowało obiekt, jeśli nie zdecydowało się przekazać go miastu. 

Muszyna była przygotowana do remontu dworca. Władze zadbały nawet o dofinansowanie modernizacji budynku ze środków unijnych, pojawiła się też jego wizualizacja. Zamierzeń tych, przynajmniej na razie, nie udało się sfinalizować.

W Krynicy poczekalnia jest wyłożona marmurem, są pomieszczenia na kasy oraz dużo przestrzeni. Wystarczy tylko obiekt odnowić i uruchomić. Należałoby pilnie rozwiązać istniejący problem. Dotąd sprawa toczy się latami, bez żadnego odzewu. Do tego dochodzi fatalny stan placu przed dworcem. Dziura na dziurze to wstyd i antyreklama miasta.

(MK) fot. aut, wizualizacja UMiG MuszynaDziękujemy za przesłanie błędu