Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 2 czerwca. Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
30/12/2021 - 10:30

Medycy muszą się szczepić na covid. Następni będą nauczyciele i urzędnicy?

To już przesądzone. Będą obowiązkowe szczepienia na covid pracowników medycznych. Jeszcze przed świętami opublikowano treść projektu rozporządzenia w tej sprawie. Do pierwszego marca mają być zaszczepieni medycy, farmaceuci i studenci medycyny. Czy na tej liście pojawią się też służby mundurowe i nauczyciele?

Jak to ze szczepieniami medyków? Większość już to zrobiła, ale nie wszyscy.  Minister zdrowia Waldemar Kraska podał dane na ten temat w TVP Info.  Najwyższy odsetek zaszczepionych jest wśród lekarzy – 92 proc. W śród pielęgniarek to 83 procent.  

Co z innymi grupami zawodowymi? -  Rozmawiamy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 także innych grup, poza medykami, Między innymi służb mundurowych i nauczycieli – powiedział Kraska w środę w rozmowie z Polsat News.  

Kiedy zapadną decyzje? Kraska wskazał, że rozmowy się toczą między resortami zdrowia, MSWiA i edukacji. - Myślę, że jakieś decyzje w najbliższym czasie zapadną - stwierdził.

Obowiązkowym szczepieniom nauczycieli sprzeciwia się minister edukacji Przemysław Czarnek.  - Nie jestem zwolennikiem przymusu. Jestem zwolennikiem roztropności i świadomości – mówił Czarnek w wypowiedzi dla Telewizji Polsat.

Czytaj też Kwarantanny, chorzy nauczyciele… Jak dają radę w sądeckim „Elektryku”

Jak do tych deklaracji szefa resortu edukacji odniósł się Waldemar Kraska? Stwierdził, że to wybór między zdrowiem i życiem a nauką. - Myślę, że jakiś wspólny kompromis wypracujemy – oznajmił w rozmowie z Polsat News.

Czy preparat będą musieli także przyjąć urzędnicy? - Pomyślałbym jeszcze także o administracji, bo tam też kontakt z petentem, klientem, jest duży – dodał wiceszef resortu.

 Kraska przypomniał, że 5 stycznia planowane jest wysłuchanie publiczne poselskiego projektu ustawy przygotowanej przez grupę parlamentarzystów PiS, która dawałaby pracodawcom możliwość weryfikacji paszportów covidowych i testowania pracowników.

Czytaj też Niezaszczepiony pracownik jak gorący kartofel. Będą sprawdzać czy nie będą

Przypomnijmy, że najpierw o zmianę przepisów w tej sprawie apelowali przedsiębiorcy Krajowej Izby Gospodarczej, Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan. W tej sprawie głos zabrał Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw Adam Abramowicz, który takim rozwiązaniom jest przeciwny. ([email protected])

Dziękujemy za przesłanie błędu