Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
21/04/2021 - 11:45

Kończy się sezon na PIT 2020. Wiemy kto w Sączu na samym końcu płaci podatki

Płacić daniny fiskusowi nikt nie lubi, ale nie ma rady. Trzeba to zrobić, bo czasu jest coraz mniej. Zegar bije i ledwie dziesięć dni zostało na rozliczenie się z fiskusem.

W sądeckiej skarbówce zrobiło to już nieco ponad 90 procent podatników, ale są i tacy, którzy zostawiają wszystko na ostatnią chwilę, bo czeka ich to, co boli najbardziej czyli jeszcze do państwowej kiesy muszą dołożyć.

Oj, jak nie lubimy płacić podatków. Ale nie ma rady, trzeba oddać daninę fiskusowi. Zostało ledwie dziesięć dni. Kto o przykrym obowiązku zapomniał elektroniczny system rozliczy podatek samodzielnie, a to oznacza, że nikt się nie spóźni. Tak dobrze nie mają przedsiębiorcy, bo oni nadal muszą rozliczać się sami.

Czytaj też Zdumiewające! Rekordziści w sądeckim ZUS. Najbiedniejsi i najbogatsi emeryci  

W Nowym Sączu rozliczenie ze skarbówką ma już z głowy blisko 90 procent podatników. –  Dokładnie mamy już w rejestrach nieco ponad 93 tys. zeznań podatkowych za 2020 rok - zdradza naczelnik skarbówki Beata Orzeł – Ligęza. 85313 to e-deklaracje, 27.887  to Twój e-pit. Tych elektronicznych jest łącznie 91,72 proc.  Łączna ilośc wniosków Organizacji Pożytku Publicznego to 56.775 na kwotę blisko 2.8 mln złotych.

Łącznie sądecka skarbówka powinna otrzymać nieco ponad 137 tysięcy zeznań podatkowych, tyle ich było za 2019 rok. Z tego – przytacza dane Beata Orzeł Ligęza e-deklaracji było 120.347, w tym Twój e-pit to 45.787 . Łącznie przyjęliśmy 87,7 proc. elektronicznych zeznań. Łączna ilość wniosków Organizacji Pożytku Publicznego  wyniosła 80.430 na kwotę blisko 5,2 mln złotych.

Jak co roku są tacy, którzy rozliczenie z fiskusem zostawiają na ostatnią chwilę, bo czeka ich to, co boli najbardziej czyli jeszcze do państwowej kiesy muszą dołożyć.  

Czytaj też Rząd chce otworzyć galerie handlowe i fryzjerów. Są przecieki na temat daty 

Dopłata podatku pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy został wpłacony w składkach w zbyt niskiej wysokości fiskusowi. Przykładowo, odprowadzane przez pracodawcę składki były nieco niższe ze względu na zaokrąglenia. Oczywiście, podatek dopłacimy też wtedy, gdy wejdziemy na wyższy próg podatkowy. Tak czy inaczej, pieniądze  to urzędu dostarczyć trzeba.

Jak co roku jako pierwsi w kolejce do skarbówki ustawili się ci, którzy korzystają z ulg i mogą liczyć na zwrot podatków. Najwięcej jest takich którzy korzystają z ulgi na dziecko.

W tym roku liczba zeznań, w których dokonano odliczenia związanego z tą właśnie ulgą to 23.320, na kwotę blisko 40.130.275 złotych. Dla porównania w ubiegłym roku, liczba zeznań w których dokonano odliczenia z ulgi na dziecko wyniosła 70 27.599 na kwotę 47.690.038 złotych – przytacza dokładne dane szefowa sądeckiej skarbówki i dodaje, że powszechna jest też ulga rehabilitacyjna.

- W ubiegłym roku liczba zeznań w których dokonano tej właśnie ulgi to 11.174. Kwota odliczenia od dochodu wyniosła 33.281.013 złotych. Rok wcześniej było to 12.961 zeznań na kwotę odliczenia od dochodu 30.839.387 złotych.

Czytaj też No szok! Chcą wprowadzić ujemne oprocentowanie naszych pieniędzy w bankach 

Choć teraz nie da się nie rozliczyć podatku PIT w terminie, bo zrobi to za nas system. Warto jednak zajrzeć na profil e-Urzędu Skarbowego i upewnić się, że mamy zaliczone wszystkie przysługujące nam ulgi podatkowe. Lista jest całkiem długa i trochę grosza można zaoszczędzić.

Jakie to ulgi? Czytaj dalej na następnej stronie kliknij TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny - katalog