Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
15/04/2021 - 06:05

No szok! Chcą wprowadzić ujemne oprocentowanie naszych pieniędzy w bankach

Gruchnęła wieść, że banki rozważają wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów lub środków zgromadzonych na kontach klientów indywidualnych.

Czy naprawdę możliwy jest taki scenariusz? Oznaczałoby to, że obracają naszymi pieniędzmi, a my jeszcze musielibyśmy za to płacić! Co na to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów?

Z doniesień medialnych oraz zapowiedzi Związku Banków Polskich wynika, że sektor bankowy rozważa wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów lub środków zgromadzonych na kontach klientów indywidualnych. W tej sprawie głos  zabrał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

- Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów uderzy w konsumentów, powodując jednocześnie szereg ryzyk o charakterze makroekonomicznym. Nie można karać konsumentów za oszczędzanie – mówi szef Urzędu Tomasz Chróstny o dodaje, że   tego typu zakusy ze strony niektórych banków i ich organizacji branżowej z pewnością podważą i tak już nadwyrężone zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego.

Czytaj też Jak sensację w Maszkowicach koronawirus pomoże przerobić na światowy hit  

Oszczędności konsumentów narażone są na uszczuplenie siły nabywczej z powodu zerowego oprocentowania depozytów, rosnących opłat i prowizji bankowych czy wyższej niż w ostatnich latach inflacji. Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów przez banki byłoby jednak nieporównywalnie potężniejszym ciosem wymierzonym w oszczędności konsumentów – wyjaśnia Chróstny.

W efekcie wprowadzenia przez banki ujemnego oprocentowania lokat konsumenci mogliby szukać alternatywnych i nie zawsze bezpiecznych sposobów lokowania pieniędzy. Skutkiem mogłyby być na przykład  dalszy wzrost cen nieruchomości czy rozwój ryzykownych inwestycji – czytamy w komentarzu na stronie UOKiK.  Ponadto w sytuacji, gdyby konsumenci zaczęli wycofywać pieniądze z banków i trzymać je w domach, wzrosłaby najprawdopodobniej skala kradzieży i oszustw dokonywana względem konsumentów.

Czytaj też Kończą budowę nowego parkingu w Nowym Sączu na trzysta aut [ZDJĘCIA]

Już obecnie, jak wskazują dane Narodowego Banku Polskiego, około 300 mld złotych stanowią środki w obiegu gotówkowym - wycofanie środków z lokat oraz kont bankowych może dodatkowo zwiększyć liczbę gotówki w obiegu, a także szarą strefę. Jest to o tyle istotne, iż na wysokie koszty obiegu gotówki skarżą się same banki.

Czytaj dalej na następnej stronie Kliknij TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu