Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
31/07/2020 - 10:15

Już wiadomo. To wojsko zbuduje tymczasowy most na Kamienicy, ale... jest problem

Zamknięcie uszkodzonego mostu na Kamienicy zamieniło w koszmar życie mieszkańców trzech ulic z osiedla Zawada i tych z gminy Kamionka Wielka. Szybkim rozwiązaniem problemu może być tylko postawienie tymczasowej przeprawy. Już wiadomo, kto się tym zajmie, teraz miasto szuka na inwestycję pieniędzy, których nie ma. Potrzebuje na to milion dwieście złotych.

Jeden z wariantów zakładał budowę tymczasowej przeprawy przez inżynieryjne służby wojskowe, drugi postawienie mostu przez firmę budowlaną. Już wiadomo, że zajmie się tym wojsko. 

Szacowany koszt wybudowania mostu wraz z projektem i dojazdami to blisko 1.5 miliona złotych – poinformował na Facebooku prezydent Ludomir Handzel.

Na razie miasto nie ma na inwestycje pieniędzy. Handzel liczy na pospolite ruszenie w tej sprawie i dlatego wystosował pismo do marszałka Małopolski, starosty oraz wójtów gmin Grybów i Kamionka Wielka, w którym prosi o finansowe wsparcie.

Czytaj też Katastrofa na podporze. Ludziom puściły nerwy na zamkniętym moście w Nowym Sączu

- Może dzięki współpracy z wojskiem uda się koszty obniżyć. Proces przygotowania inwestycji jest w toku – napisał Handzel.

Na początku lipca do Nowego Sącza na rekonesans przyjechali wojskowi z 2 pułku inżynieryjnego z Inowrocławia. To oni najpewniej zbudują tymczasową przeprawę.

- Konstrukcja prawdopodobnie będzie pochodzić z agencji rezerw materiałowych – mówiła w rozmowie z „Sądeczaninem” major Justyna Murawska, która kompanią dowodzi.

Jak buduje się taki most? Po stronie miasta byłaby budowa przyczółków i dróg dojazdowych. Sam montaż trwa niedługo - wyjaśniała

- To stalowa, kratownicowa konstrukcja, która składa się z trzymetrowych modułów, najpierw składanych na placu montażowym. Potem most nasuwany jest z brzegu na podpory i fragmentami jest dobudowywany – tłumaczyła Murawska.  - Jeśli przeprawa będzie jednokierunkowa, z ruchem wahadłowym, montaż zająłby wojskowym miesiąc, dwukierunkową stawia się w półtora miesiąca.  Przy dobrych warunkach pogodowych można to zrobić jeszcze szybciej.  

Czytaj też Jak pani major z wojskiem chce budować w Sączu most na Kamienicy [ZDJĘCIA]

Ile taki most udźwignie? Konstrukcja jest przystosowana do ciężaru 60 ton, a przy odpowiednich ograniczeniach ruchu nawet do 80 ton, ale ze wstępnych rozmów wiemy, że głównie chodzi o ruch samochodów osobowych i ratunkowych.

Tymczasowa przeprawa miałaby powstać w ciągu trzech miesięcy i służyłaby do końca przyszłego roku, czyli do wybudowania nowego mostu.

Jagienka.michalik@sadeczanin.info

Na zamkniętym moście na Kamienicy pojawili się wojskowi, którzy przymierzają się do budowy tymczasowej przeprawy
Na razie zrobili tylko rekonesans.


Dziękujemy za przesłanie błędu