Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
05/03/2021 - 08:00

Jak my to przeżyjemy... Mamy zarazę i smog w Nowym Sączu, teraz jest nowa plaga

Smog i koronawirus tworzy śmiertelną mieszankę. Do takich wniosków kilka miesięcy temu doszli naukowcy. Teraz okazuje się, że istnieje alergia na smog i to taka, na którą nie ma odczulania. Dla Nowego Sącza znajdującego się na czarnej liście najbardziej zanieczyszczanych polskich miast to po prostu hiobowe wieści. Mamy już dwie zarazy, teraz doszła trzecia.

Smog, który teraz niemal codziennie wisi nad Nowym Sączem razem z koronawirusem tworzy śmiertelnie niebezpieczną mieszankę. – Przy niższej temperaturze zwiększa się zanieczyszczenie powietrza i spada jego wilgotność, co prowadzi do obniżenia odporności organizmu. Do tego dochodzi nawrót grypy, skutkujący koinfekcjami. Niestety, to wszystko może spowodować zwiększenie liczby zgonów oraz ciężkich przypadków COVID-19 - ostrzegał w rozmowie z „Sądeczaninem” krakowski wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.  

Jakby tego było mało, teraz są kolejne hiobowe wieści. Krakowscy lekarze z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego po trzech latach badań dowiedli istnienie alergii na pył zawieszony.

- Zauważyliśmy, że w okresie jesienno-zimowym trafiają do nas pacjenci z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych, katarem, kaszlem, dusznościami. I nie są to alergicy – mówi cytowana przez polsatnews.pl prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Katedry Toksykologii i Chorób Środowiskowych.  - Okazało się, że u tych, którzy wyjeżdżali na przykład nad morze, a więc tam, gdzie powietrze było czyste, dolegliwości mijały - dodaje.

Czytaj też Pepco wycofuje ze sprzedaży kilka produktów. Macie je w domu? [ZDJĘCIA] 

Lekarze postanowili to zbadać. Pacjenci, było ich w sumie trzydziestu, zostali podzieleni na dwie grupy. W pierwszej znaleźli się ludzie zupełnie zdrowi, w drugiej uczuleni, ale tylko na pylącą wiosną brzozę. Od wszystkich została pobrana krew, do której dodano próbki krakowskiego smogu z filtrów zebranych ze stacji pomiarowych. 

Wyniki są porażające. Okazało się, że pył uczulił 75 procent zdrowych osób oraz 83 proc., z alergią na brzozę. Wyniki prac krakowskich lekarzy oznaczałyby, że smog jest alergenem.

- Jest wiele publikacji, które mówią, że zanieczyszczenie powietrza powoduje przewlekłe choroby dróg oddechowych, ale nikt nie udowodnił, że to zanieczyszczenie powietrza może wywołać u osoby zdrowej reakcje alergiczną, czyli że można mieć alergię na smog ––  przytacza wypowiedź prof. Ewy Czarnobilskiej  polsatnews.pl.

Jest jeszcze kolejna zła wiadomość . W przeciwieństwie do innych rodzajów alergii,  w tej na smog nie ma odczulania. Ta informacja w Nowym Sączu może budzić przerażenie. Jeśli dodać do tego wyniki najnowszego rankingu Polskiego Alarmu Smogowego, to już po prostu groza. Zestawienie, które powstało na podstawie danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska z 2019, lokuje nas na wysokiej czwartej pozycji za Nowym Targiem, Rybnikiem i Suchą Beskidzką. 

Czytaj też Zima znowu naciera na Sądecczyznę. "Bestia z północy" już po nas idzie

Ta czarna lista obejmuje miasta o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz liczby dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 było powyżej normy. Czym oddychamy w Nowym Sączu? W ciągu ostatnich dni powietrze w mieście było fatalne.

Wieczorem, 3 marca o godzinie 21 stężenie pyłu PM10 wynosiło 176,1 mikrogramów na metr sześcienny! Dopuszczalny poziom wynosi 50 mikrogramów. ([email protected])

Dziękujemy za przesłanie błędu