Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
24/04/2019 - 13:20

Fiskus chce prześwietlić samozatrudnionych. Czy od tego przybędzie umów o pracę

Pracują tylko dla jednej firmy, której co miesiąc wystawiają jedną fakturę VAT. Faktycznie wykonują takie same obowiązki jak w ramach umowy o pracę. Fiskus uważa, że to fikcja często wymuszona przez pracodawców, a w całej tej kombinacji z samozatrudnieniem chodzi o płacenie niższych podatków i składek na ZUS.

Ministerstwo Finansów przymierza się do odróżnienia zwykłych przedsiębiorców od samozatrudnionych. O sprawie napisał dziennik „Rzeczpospolita”.

Czytaj też Wciąż ich ubywa. Cudzoziemcy nie chcą pracować w Nowym Sączu?  

– Chodzi o to, że znaczna część takich przedsiębiorców pracuje na rzecz jednego pracodawcy, któremu co miesiąc wystawiają jedną fakturę VAT. Według fiskusa taka działalność gospodarcza to fikcja służąca płaceniu niższych podatków i składek na ZUS. w porównaniu z tymi, którzy u tego samego pracodawcy wykonują takie same obowiązki w ramach umowy o pracę – wyjaśnia dziennik.

Jak fiskus chce to weryfikować? Dzięki danym z jednolitego pliku kontrolnego, które dają wgląd w to, ile dany przedsiębiorca wystawia faktur i jak wielu kontrahentom. Jeśli urzędnicy uznają, że mają do czynienia z osobą samozatrudnioną, pozbawią ją statusu przedsiębiorcy.

Czytaj tez Szefowa sądeckiej firmy Batim z nagrodą bizneswoman w wielkim stylu  

Tak zwany test przedsiębiorcy został uwzględniony w Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2019 -2020. Miałby być wprowadzony w przyszłym roku i wedle resortowych wyliczeń ma przynieść miliard 200 milionów złotych wpływów do budżetu.

[email protected] fot.Jm

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Katalog firm Sądeczanin.info - tu znajdziesz firmy SądecczyznyDziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach