Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
17/04/2019 - 05:50

Wciąż ich ubywa. Cudzoziemcy nie chcą pracować w Nowym Sączu?

Niemal 50 tysięcy, tylu obcokrajowców widnieje w rejestrach małopolskiego oddziału ZUS. Większość z nich to Ukraińcy. Z danych dotyczących Sądecczyzny wynika, że to region, gdzie cudzoziemców ubywa.

Pod koniec roku w małopolskich oddziałach ZUS zarejestrowanych było 49 tys. obcokrajowców. W styczniu ich liczba spadła do 48,5 tysięcy. Aktualnie liczba obcokrajowców wzrosła do niemal 50 tysięcy. To dane z końca lutego.

- W województwie małopolskim jednak są regiony, gdzie cudzoziemców nadal ubywa. Tak jest na Sądecczyźnie. Pod koniec grudnia pracowało tam 11,3 tys. obywateli innych państw, teraz ich liczba zmniejszyła się do 10,8 tysiąca – informuje Anna Szaniawska, rzeczniczka regionalnego oddziału ZUS.

przeczytaj też: Ukrainka Katerena szuka szczęścia w Nowym Sączu: Nasz Zachód jest tutaj

W regionie większość cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS, to obywatele zza wschodniej granicy. Ukraińcy stanowią aż 73 proc. wszystkich obcokrajowców w Małopolsce i jest ich 36 tysięcy. Dalsze miejsca zajmują Białorusini (1332) Mołdawianie (1093), Rosjanie (944) i Gruzini (699)

Jak dodaje Szaniawska, wśród imigrantów dwie trzecie to  mężczyźni. Większość z nich to osoby młode. Największą grupę zgłoszoną do ubezpieczeń społecznych stanowią mężczyźni między 30 a 34 rokiem życia. Wśród kobiet struktura wiekowa jest nieco inna. Najwięcej obywatelek innych państw pracuje w Polsce między 25 a 29 rokiem życia.

Czytaj też Ukraińcy prowadzą własne biznesy w Nowym Sączu. Odwagi im nie brakuje

Większość zgłoszonych w ZUS cudzoziemców to pracownicy (ponad 337 tys.), działalność gospodarczą prowadzi zaledwie 19 tysięcy osób. Reszta zatrudniona jest na podstawie umów cywilnoprawnych. Według klasyfikacji PKD ok. 25 proc. obcokrajowców pracuje w branży związanej z usługami administrowania i działalności wspierającej. Zalicza się do niej agencje pracy tymczasowej, a także działalność usługowa związana z utrzymaniem porządku i zagospodarowaniem terenów zielonych. Ponad 15 proc. pracuje w przetwórstwie przemysłowym, zaś 12,5 proc. w budownictwie.

[email protected] fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu