Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
25/08/2016 - 11:40

Eko-Curo: Działa od zeszłego roku, a dopiero pyta, czy może to robić. Koniec dramatu mieszkańców Grunwaldzkiej bliski?

Firma Eko-Curo działa już od końca 2015 roku, ale dopiero teraz zwróciła do Urzędu Miasta o wydanie decyzji środowiskowych na odzysk kordu stalowego z odpadów po oponach. Czy zdesperowanym mieszkańcom uda się zablokować działalność, która według nich może spowodować katastrofę ekologiczną?

Przypomnijmy. W starej cegielni przy ulicy Grunwaldzkiej działa firma Eko-Curo. Okoliczni mieszkańcy zaalarmowali naszą redakcję, że z hali zajmowanej przez spółkę i działki obok wzbijają się tumany czerwonego kurzu, które opadają potem na okoliczne domy, pasiekę, pola uprawne.

Mieszkańcy boją się też o swoje zdrowie. Pył zmuszeni są siłą rzeczy wdychać, a w pyle jest guma, stal itp.

Eko-Curo trafiło pod lupę Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budownictwa, a dzięki naszemu portalowi również Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Krakowie.

Nadzór Budowlany po kontroli przeprowadzonej 12 sierpnia prowadzi postępowanie w sprawie samowolnej zmiany sposobu użytkowania obiektu. Dołownik na glinę po starej cegielni użytkowany jest obecnie do oczyszczania kordu stalowego.

WSSE zaleciła sądeckim inspektorom: przekazanie informacji czy dla przedmiotowej inwestycji została przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko oraz innych ewentualnych działaniach podjętych lub podejmowanych w przedmiotowej sprawie.

Zobacz też: Eko-Curo: WIOŚ nie może zamknąć ich działalności, ale mieszkańcy Grunwaldzkiej śpią spokojniej

Zalecenie zostało wydane 8 sierpnia.

A tym czasem na stronie internetowej Urzędu Miasta pojawił się komunikat o „wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Odzysk kordu stalowego z zabrudzeniem gumowy oraz tekstylnym wraz ze zbieraniem odpadów złomów metali” planowanego na dz.  nr ew. 7/1, 8/2, 10/2 obręb 100 w Nowym Sączu przy ul. Grunwaldzkiej 174.”

W tym wypadku słowo: „planowanego” to słowo haczyk, bo jak pisaliśmy już kilkukrotnie EKO-CURO działa już od zeszłego roku.

Eko-Curo zwróciło się o wydanie decyzji dopiero 16 czerwca 2016 roku, czyli już w trakcie prowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Po naszej pierwszej publikacji Katastrofa przy Grunwaldzkiej! Kilogramy mielonej gumy opadają na osiedle! Smog to przy tym samo zdrowie... [FILM] zarząd spółki przysłał oświadczenie, którego fragment warto teraz przypomnieć:

Działalność w zakładzie przy ul. Grunwaldzkiej polega natomiast na uzyskiwaniu oczyszczonego drutu pochodzącego z tak zwanego zanieczyszczonego kordu stalowego (zanieczyszczony drut z opon), którego jednak firma nie odzyskuje bezpośrednio. Kord stalowy dostarczany jest na teren zakładu przez zewnętrznych dostawców.

Zobacz też: Nowy Sącz: Eko-Curo z Grunwaldzkiej pod lupą nadzoru budowlanego i sanepidu!

A teraz zestawmy przytoczone fakty. Wniosek nasuwa się jeden - firma Eko-Curo nie ma zgody na prowadzenie uciążliwej dla mieszkańców działalności.

A sami mieszkańcy mogą teraz zgodnie z przysługującym im prawem na tę działalność się nie zgodzić.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu