Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
28/07/2016 - 10:00

Katastrofa przy Grunwaldzkiej! Kilogramy mielonej gumy opadają na osiedle! Smog to przy tym samo zdrowie... [FILM]

Mieszkańcy sąsiadujący ze starą cegielnią przy ulicy Grunwaldzkiej zaalarmowali nas o groźbie katastrofy ekologicznej. Miejscowa firma prowadzi tu recykling opon w sposób urągający wszelkim normom. Kilogramy pyłu ze zmielonej gumy trafiają wprost na podwórka i do płuc ludzi! Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska już działa. Nasza redakcja zaalarmowała również policję.

Wczoraj, tuż przed kolejną wizytą w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska pojawili się u nas mieszkańcy ulicy Grunwaldzkiej. Ponad 50 osób z okolic starej cegielni podpisało się pod kolejną skargą!

Zdesperowani sądeczanie przekazali nam również filmy robione w ciągu ostatnich kilku dni, na których widać, co tak naprawdę dzieje się w tym miejscu! O interwencję już kilkukrotnie była też proszona policja.

Pył z mielonych opon wygląda z daleka jak pożar. Odpady zalegają wielkimi hałdami kilkadziesiąt metrów od domów i przedszkola. Od dwóch miesięcy pył opada na uprawy, wdziera się do mieszkań.

- My to wszystko wdychamy. Ja już nawet nie korzystam z własnej studni. Kolega w nerwach już żartował, że nasze panie już nie muszą używać prezerwatyw, tyle tu już gumy lata w powietrzu.

Opony dowożone są całymi TIRami i przerabiane w dzień a nawet w środku nocy.

Jak nas poinformowała Ewa Gondek, szefowa sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie w sprawie wdrożone zostały procedury kontrolne. Sprawa może potrwać, ale traktowana jest priorytetowo.

By przyspieszyć sprawę mieszkańcy mogą właścicielowi wytoczyć proces z powództwa cywilnego.

Zobacz też: Nowy Sącz: To jak z tym smogiem jest naprawdę? Maski włóż?

Po rozmowie z mieszkańcami natychmiast skontaktowaliśmy się z firmą Eco-Curo, na której terenie trwa ten proceder i która w Internecie reklamuje się jako użytkownik „innowacyjnych metod recyklingu opon”.

Odebrał mężczyzna, który nie chciał się nawet przedstawić i zaprzeczył jakoby Eco-Curo zajmowało się recyklingiem. Nie chciał nam podać żadnego kontaktu do zarządu i nakazał przesłać nam pytania w sprawie na email.

Do tematu wrócimy.

Ewa Stachura [email protected]  Film: Krzysztof Stachura Fot.: Prt scr stona internetowa firmy, Czytelnik

Katastrofa przy Grunwaldzkiej! Kilogramy mielonej gumy opadają na osiedle! Smog to przy tym samo zdrowie...


Dziękujemy za przesłanie błędu