Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
18/08/2016 - 10:00

Nowy Sącz: Eko-Curo z Grunwaldzkiej pod lupą nadzoru budowlanego i sanepidu!

Firma Eko-Curo, na którą skarżą się mieszkańcy terenów sąsiadujących z byłą cegielnią przy Grunwaldzkiej, dzięki naszym publikacjom znalazła się pod lupą Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i sanepidu. Po Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska i te instytucje sprawdzają, czy firma działa legalnie.

Przypomnijmy. Mieszkańcy domów sąsiadujących ze starą cegielnią przy ulicy Grunwaldzkiej zaalarmowali nas o groźbie katastrofy ekologicznej. Według nich miejscowa firma Eko-Curo prowadzi tu recykling w sposób urągający wszelkim normom. Kilogramy pyłu ze zmielonej gumy trafiają wprost na podwórka i do płuc ludzi.

Zdesperowani mieszkańcy zebrali ponad 50 podpisów i zwrócili się o pomoc do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Właściciele firmy Eko-Curo twierdzą, że zajmują się nie recyklingiem, a odzyskiem stali z kordu stalowego, który jest mieszkanką stalowego zbrojenia opon z gumą.

Ewa Gondek, szefowa sądeckiego oddziału WIOŚ poinformowała nas z kolei, że 5 lipca Eko-Curo została zobowiązana do pracy przy zamkniętych bramach; tak, by pył nie wydostawał się z hali, gdzie przetwarzany jest kord i by zlikwidować hałas uciążliwy dla mieszkańców.

Zobacz też: Katastrofa przy Grunwaldzkiej! Kilogramy mielonej gumy opadają na osiedle! Smog to przy tym samo zdrowie... [FILM]

Eko-Curo te zalecenia najwyraźniej zlekceważyła. Praca nadal była prowadzona w otwartej hali, co jest udokumentowane dziesiątkami nagrań i zdjęć mieszkańców oraz przez kamerę Sądeczanina.

Jednocześnie WIOŚ zaalarmował Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, bo pojawiły się poważne wątpliwości czy Eko-Curo ma zgodę na zmianę sposobu użytkowania zajmowanego przez siebie budynku. Zapowiedzianą kontrolę przeprowadzono 12 sierpnia.

Jakie są efekty?

Jak wyjaśnia Bogusława Mikołajczyk, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Nowy Sącz, PINB po kontroli prowadzi postępowanie w sprawie samowolnej zmiany sposobu użytkowania obiektu. Dołownik na glinę po starej cegielni użytkowany jest obecnie do oczyszczania kordu stalowego.

Zobacz też: Eko-Curo: WIOŚ nie może zamknąć ich działalności, ale mieszkańcy Grunwaldzkiej śpią spokojniej

Na nasz apel odpowiedziała też Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Krakowie. Po zapoznaniu się z naszymi publikacjami, kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Środowiska Daniel Cyz zwrócił się do sądeckiego oddziału sanepidu z prośbą o:

- przekazanie informacji czy dla przedmiotowej inwestycji została przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko oraz innych ewentualnych działaniach podjętych lub podejmowanych w przedmiotowej sprawie.

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu