Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
19/10/2022 - 12:15

Dokładnie policzyli, jak się żyje w Nowym Sączu. Ile zarabiamy, jak mieszkamy czy nas przybywa

Czy w Nowym Sączu przybywa mieszkańców i mieszkań, ile pieniędzy jest w miejskiej kasie, jakie są nasze zarobki, czy stawiamy na własny biznes... odpowiedzi na te pytania przynosi najnowszy, właśnie opublikowany informator statystyczny. Czy jesteśmy miastem, które się rozwija czy też raczej się zwija?

Opracowana przez Urząd Statystyczny w Krakowie publikacja to Nowy Sącz w pigułce. Wydawnictwo zawiera syntetyczny opis sytuacji społecznej i gospodarczej miasta przez pryzmat demografii, rynku pracy, edukacji, kultury i turystyki, infrastruktury komunalnej, dochodów i wydatków budżetu miasta. Dane obejmują rok 2021 i są zestawione z rokiem 2020. Jaki obraz miasta wyłania się z tych statystyk?

czytaj też Wstrząsające wyznanie samobójcy z Nowego Sącza. Kiedy się to czyta, chce się płakać

Więcej ludzi umiera niż się rodzi, przybywa rozwodów

W końcu 2021 roku Nowy Sącz liczył 83,1 tys. mieszkańców. To o 0,1 procent mniej w odniesieniu do stanu z końca poprzedniego roku. Na świat przyszło 813 nowych członków naszej lokalnej społeczności, zmarło 1010. Przełożyło się to na dodatni przyrost naturalny, który wyniósł 0,5 promila. Tak zwany współczynnik dzietności ogólnej wyniósł 1,49 a rok wcześniej 1,50. Tymczasem, co podkreślają statystycy, dla zapewnienia prostej zastępowalności pokoleń powinien kształtować się na poziomie od 2,10 do 2,15.

Jak to jest z miłością w Nowym Sączu? Liczba zawartych małżeństw zwiększyła się w skali roku o 15,8 proc. Jednocześnie liczba rozwodów wzrosła o 40,2 proc. w ujęciu rocznym.

czytaj też Miłość, zbrodnia i kara. To morderstwo wstrząsnęło  Sączem

Czy młodzi mają gdzie mieszkać?

W 2021 roku w  mieście oddano do użytku 380 mieszkań, co stanowi 1,7 proc. w skali województwa,  w tym w budownictwie indywidualnym – 108 mieszkań (1,2 proc). W porównaniu z rokiem 2020  liczba mieszkań wzrosła o 4,1 proc.. Przeciętna powierzchnia jednego mieszkania wyniosła 92 metry  kwadratowe,  a w budownictwie indywidualnym  nieco ponad 168 metrów kwadratowych.  

O 88,5 proc. w ujęciu rocznym zwiększyła się liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. W  przypadku 26,2 proc. były to inwestycje realizowane w ramach budownictwa indywidualnego. Liczba mieszkań, na których realizację wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym wzrosła z 343 w 2020 roku,  do 507 w  roku 2021,  przy czym w budownictwie indywidualnym wydano pozwolenia na budowę 161 mieszkań.

czytaj też Będzie droższe parkowanie. Miasto podnosi kierowcom stawki

Jak to jest z tą pracą w Nowym Sączu

Żeby Nowy Sącz mógł się rozwijać, a młode pokolenie chciało tutaj żyć, ważna jest też sytuacja na rynku pracy. Jaki obraz wyłania się z analizy danych?

Sytuacja na rynku pracy w Nowym Sączu w 2021 roku przedstawiała się nieco lepiej niż rok wcześniej. O 0,5 proc. wzrosła liczba pracujących. Zwiększyła się w sektorze prywatnym, o 1 procent,  ale  o 0,6 proc. zmalała w sektorze publicznym.

Jakie są statystyki związane z bezrobociem? Od kilku lat w Nowym Sączu, można zaobserwować jego spadek. W końcówce 2021 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych w mieście wyniosła 1,4 tys. i tym samym zmniejszyła się o 23,2 w ujęciu rocznym, a stopa bezrobocia ukształtowała się na poziomie 3 proc.  i była niższa o 0,9  punktu procentowego. 

W niekorzystnej sytuacji na rynku pracy nadal byli ludzie młodzi. Odsetek bezrobotnych w wieku do 25 lat w ogólnej liczbie bezrobotnych wyniósł 11,4 proc. , tyle samo, co w 2020 roku. Pracy poszukiwały głównie osoby w wieku 25–34 lata, które stanowiły 26,5 proc. ogólnej liczby bezrobotnych. Według kryterium wykształcenia, łącznie prawie 47 proc. bezrobotnych miało wykształcenie zawodowe – średnie zawodowe, włączając policealne lub zasadnicze zawodowe

Wystąpił wzrost przeciętnego zatrudnienia w ujęciu rocznym o 0,5 procent,  przy czym w sektorze prywatnym zwiększyło się ono o 1 proc. a w sektorze publicznym minimalnie spadło.

czytaj też Wzięli chwilówki, stracili mieszkania i majątek. Tak się wpada w objęcia parabanków

 Miasto ludzi przedsiębiorczych  

Jak się okazuje, coraz więcej mieszkańców decyduje się wziąć sprawy we własne ręce. Corocznie obserwowany jest wzrost liczby podmiotów gospodarki narodowej z Nowego Sącza zarejestrowanych w rejestrze REGON – czytamy w opracowaniu, z którego wynika, że w końcu grudnia  ubiegłego roku działalność gospodarczą prowadziło 10,8 tys. podmiotów. Zdecydowaną większość stanowiły firmy sektora prywatnego,  bo aż 96,4 proc.  Prym wiedzie handel i naprawa samochodów. To 22 proc.,  potem w kolejności jest budownictwo, nieco ponad 13 proc.,  na trzecim miejscu jest działalność profesjonalna, naukowa i techniczna,  blisko 12 procent.

czytaj też  Nie uwierzycie co teraz scala skłóconych małżonków

Co z zarobkami w naszym mieście? 

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Nowym Sączu w 2021 roku wynosiło 4838,59 zł i pomimo tendencji wzrostowej było nadal niższe od średniej zarówno dla województwa dla całego województwa, gdzie średnia pensja wynosiła  6046,95 zł, jak i dla pozostałych dwóch miast na prawach powiatu czyli  Krakowa (7203,41 zł) i Tarnowa (6035,40 zł). W porównaniu z rokiem 2020  rokiem dystans do średnich dla województwa i miast jeszcze się zwiększył.







Dziękujemy za przesłanie błędu