Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
11/10/2012 - 09:12

Dni Kariery w cieniu bezrobocia, konsultacje przez skype

Skala bezrobocia w powiecie nowosądeckim ( jedno z najwyższych w Małopolsce) i w Nowym Sączu spowodowała, że tegoroczne Małopolskie Dni Kariery (ruszają po weekendzie, potrwają przez tydzień) mają wyjątkowy kontekst. Większy nacisk położono tym razem nie tylko na rozwój kariery ,ale i na pomoc w znalezieniu jakiejkolwiek pracy.
W Małopolsce z okazji MDK zaplanowano ponad 300 wydarzeń (wszystkie bezpłatne) w 43 miejscowościach Małopolski. zaangażowane W ich organizację zaangażowały się 33 instytucje z Małopolski, w tym z Nowego Sącza,, Krynicy, Mszany Dolnej i Nowego Targu. Na co będą mogli liczyć bezrobotni?

- Czeka na nich różnorodna oferta bezpłatnych szkoleń, warsztatów, konferencji, seminariów, konsultacji ze specjalistami, targów edukacji i pracy –
wyjaśnia Katarzyna Nyklewicz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, który jest koordynatorem regionalnym projektu. - W tym roku Ogólnopolski Tydzień Kariery odbywa się pod hasłem: „Praca: zawód czy kompetencje?” Bezrobotnym pomożemy odpowiedzieć na szereg pytań: co w kontekście drogi zawodowej ma znaczenie kluczowe: zdobycie zawodu, czy gromadzenie wielu kompetencji, czy posiadane kompetencje odpowiadają wymaganiom rynku pracy jakie są szanse na sukces w wymarzonym zawodzie? – wylicza.

W Nowym Sączu odbędzie się seminarium „Moja pasja – mój zawód – moje życie” z udziałem osób, które mimo swojej niepełnosprawności żyją realizując swoje pasje i cele zawodowe. W stolicy Sądecczyzny już od poniedziałku ruszą też konsultacje z doradcami zawodowymi (m.in. badanie predyspozycji zawodowych, przygotowanie do rozmowy z pracodawcą), a dla tych którzy nie chcą lub nie mogą wyjść z domu uruchomione będą konsultacje CV i listów motywacyjnych przez skype.

W ostatnim czasie sądeckie firmy a nawet instytucje (m.in. Sanepid, szkoły) sygnalizowały konieczność zwolnień. Z tego powodu specjalnie wsparcie przygotowano w naszym mieście dla osób zwalnianych z pracy. Program wsparcia ma nawet swoje motto: „Spójrz na to inaczej, czyli jak w utracie pracy dostrzec nową szansę”. Oprócz porad na tzw. dyżurach informacyjnych zwolnienie pracownicy mogą brać udziału w bezpłatnym projekcie: "Nowe kwalifikacje – nowa praca. Program outplacement w województwie małopolskim”.
- 120 mieszkańców województwa małopolskiego może wziąć udział w projekcie „Kompetencje i Adaptacja dla osób zagrożonych zwolnieniem albo takich, które już otrzymały wypowiedzenie stosunku pracy. Beneficjentami mogą być nie tylko pracownicy przedsiębiorstw, ale i szkół, gdzie dokonano cięć kadrowych. Uczestnicy mogą liczyć na wsparcie w postaci między innymi szkoleń, staży i praktyk zawodowych oraz wsparcia w zakresie uruchomienia własnej przedsiębiorczości, poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy, wsparcie psychologiczne – dodaje Nyklewicz.

W rejestrach Sądeckiego Urzędu Pracy bezrobotnych jest o ok 300 więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Zwiększa się też liczba osób, które tracą prawo do zasiłku. Na ponad 4,6 tys. bezrobotnych wsparcie otrzymuje już tylko 660 osób.

BOS
Na zdjęciu: targi pracy w Krynicy, autor: E.Chmura oraz w Nowym Sączu autor: MG

 






Dziękujemy za przesłanie błędu