Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 października. Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
20/11/2017 - 14:25

Czy po sprzedaży udziałów Sądeckich Wodociągów miasto będzie mogło nadal dopłacać do wody?

Czy miasto podtrzyma dopłaty do cen wody w Nowym Sączu jeśli część udziałów spółki Sądeckie Wodociągi trafi w ręce nowego właściciela? Małgorzata Cygnarowicz, rzecznik SW zapewnia, że w 2018 roku nadal zobaczymy cenę 5,65 zł brutto.

We wczorajszej publikacji Nowy Sącz: Ile zapłacimy za wodę i ścieki w 2018 roku? Radni zdecydują już we wtorek informowaliśmy, że 21 listopada radni zadecydują na sesji o taryfach za wodę i ścieki, które obowiązywać będą w 2018 roku. W projekcie uchwały SW deklarują podtrzymanie dotychczasowych cen, w tym stawki 7,46 zł za kubik wody dla gospodarstwa domowego.

Kwota z projektu uchwały, to kwota nie uwzględniająca dopłat rokrocznie uchwalanych przez radnych, dzięki którym na rachunku dla przeciętnego Kowalskiego figuruje stawka 5,65 zł brutto. O jaką dopłatę chodzi? By nie narażać sądeczan na podwyżki związane m.in. z obsługą wielomilionowego projektu unijnego zrealizowanego przez Sądeckie Wodociągi w ślad za propozycją prezydenta Ryszarda Nowaka radni uchwalają dopłaty do taryf. Pieniądze na ten cel pochodzą z podatku od nieruchomości, które spółka musi wnosić rokrocznie do budżetu miasta.

Zobacz też: Część Sądeckich Wodociągów idzie pod młotek. Będzie z tego awantura?

Gdy dopłata była uchwalana była pierwszy raz, Ryszard Nowak przekonał radnych Platformy Obywatelskiej do głosowania na tak ręcząc, że podobne dopłaty utrzymane zostaną do końca jego kadencji.

Tylko czy na przeszkodzie nie staną zmiany własnościowe związane z planami sprzedania części udziałów Sądeckich Wodociągów? Czy po zmianie struktury własnościowej miasto nadal będzie mogło dokładać do wody z budżetu?

Małgorzata Cygnarowicz rzecznik Sądeckich Wodociągów w odpowiedzi przywołuje art. 24 ust. 6 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków,  w myśl której to: „Rada gminy może podjąć uchwałę o dopłacie dla jednej, wybranych lub wszystkich taryfowych grup odbiorców usług”.

- W gestii radnych pozostaje więc decyzja dotycząca dopłat do taryfowych grup odbiorców. Ustawodawca nie porusza tutaj tematu struktury przedsiębiorstwa, czy jego formy prawnej  – podkreśla rzecznik.

- Warto zaznaczyć, że decyzję o dopłatach podejmuje nie tylko miasto, ale i gminy: Stary Sącz, Nawojowa, Korzenna oraz Kamionka Wielka – dodaje na zakończenie Cygnarowicz.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info 

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.






Dziękujemy za przesłanie błędu