Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
31/10/2016 - 11:35

Czy bezdomny może mieć umowę o pracę?

Masz problem? Możesz za pośrednictwem serwisu Sądeczanin.info zadać pytanie prawnikowi. Wystarczy tylko wysłać e-mail. Nasz czytelnik ma wątpliwości związane z zawarciem umowy przez osobę bezdomną.

Jestem osobą bezdomną, bez stałego oraz tymczasowego zameldowania. Czy mogę zawrzeć umowę o pracę, czy muszę w tym celu być gdzieś zameldowany? – pyta Czytelnik.

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, by osoba bezdomna mogła ubiegać się o zatrudnienie i je uzyskać, a następnie pozostawać w stosunku pracy – wyjaśnia Piotr Karolczyk, prawnik w Kancelarii Adwokackiej Adwokat Barbary Ferenc-Karolczyk w Nowym Sączu.

Przeczytaj też Porady prawne Sądeczanina. Wątpliwości z darowizną i zachowkiem

Zgodnie z art. 22 [1] § 1 kodeksu pracy pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących: imię (imiona) i nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Przeczytaj też: Porady prawne Sądeczanina. Kłopoty z testamentem

Zatem osoba ubiegająca się o pracę powinna podać pracodawcy informację o miejscu zamieszkania lub adres do korespondencji, aby miał on możliwość kontaktu z taką osobą. Adresem do korespondencji może być m.in. adres osoby bliskiej czy adres miejsca, w którym osoba nieposiadająca meldunku aktualnie przebywa. Nie bez znaczenia pozostaje w tym przypadku podejście i dobra wola pracodawcy.

Przeczytaj też Porady prawne Sądeczanina. Co z tą darowizną?

Należy podkreślić, że posiadanie miejsca zamieszkania bądź zameldowania nie jest niezbędne do zawarcia umowy o pracę. Zgodnie z art. 29 § 1 k.p. umowa o pracę określa m.in. strony umowy. Jednak dookreślenie miejsca zamieszkania bądź zameldowania nie ma charakteru obligatoryjnego (obowiązkowego), nawet pomimo wymienienia tego elementu we wzorze umowy o pracę, stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Wzór ten ma charakter pomocniczy, a nie urzędowy.

Co więcej pracodawca nie może odmówić zatrudnienia osoby nieposiadającej meldunku wyłącznie z tego powodu, gdyż stanowi to przejaw naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Należy jednak mieć świadomość, że w praktyce niektórzy pracodawcy mogą podchodzić z dystansem do osób nie posiadających miejsca zameldowania bądź zamieszkania. W takim przypadku może się zdarzyć, że pracodawca jako oficjalny powód odmowy zatrudnienia poda np. brak wystarczającego doświadczenia zawodowego.

Osoba, która nie posiada stałego lub tymczasowego zameldowania może zgłosić się do urzędu pracy, w obrębie którego przebywa i uzyskać status osoby bezrobotnej. W tym celu konieczne jest przedłożenie dokumentu tożsamości (np. dowodu osobistego) oraz złożenie oświadczenia, że osoba taka nie jest zarejestrowana w innym powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna. W przypadku braku dowodu osobistego należy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej, którego pracownicy powinni pomóc w załatwieniu wszystkich formalności i spraw urzędowych związanych z wyrobieniem nowych dokumentów.

(m), fot: archiwum Sadeczanin.Info

Pytania do adwokata można zadawać drogą mailową: [email protected]

Barbara Ferenc-Karolczyk udziela bezpłatnych porad prawnych na łamach  miesięcznika Sądeczanin oraz portalu Sądeczanin. info 







Dziękujemy za przesłanie błędu