Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
22/02/2022 - 12:00

Będa zwalniać z pracy za brak szczepienia na covid?

Czy brak szczepienia przeciw koronawirusowi będzie skutkować zwolnieniem z pracy? Tak wynika z podanej przez resort zdrowia informacji. Od marca preparat obowiązkowo muszą przyjąć ci, którzy wykonują zawód medyczny. Jeśli tego nie zrobią muszą się liczyć z tym, że pracodawca się z nimi pożegna

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z grudnia ubiegłego roku, do pierwszego marca obowiązkowo przeciwko  covid muszą się zaszczepić trzy wskazane w dokumencie grupy zawodowe.Chodzi o tych, którzy wykonujące zawód medyczny w podmiotach zajmujących się działalnością leczniczą. To – jak wskazuje w resort -  osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego oraz osoby zatrudnione i osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym, wynika z powszechnie obowiązujących – czytamy w ministerialnym komunikacie.

Czytaj też Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej? Idą zmiany w przepisach 

Kodeks pracy – jak podał resort – upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o tym że poddał się obowiązkowemu przyjęciu preparatu.

Co w sytuacji, kiedy ktoś odmówi? Niepoddanie się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby do tego zobowiązane może skutkować wprowadzeniem przez pracodawcę zmian w organizacji pracy i rozwiązaniem stosunku pracy z pracownikiem.  

Działania podejmowane przez pracodawcę w związku z brakiem realizacji przez jego pracowników obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 winny być realizowane w taki sposób, by pozostawały w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników. Działania, o których mowa powyżej, winny być podejmowane w taki sposób, by nie narazić pracodawcy na zarzut niedozwolonej dyskryminacji. – wskazuje ministerstwo zdrowia.

Czytaj też Dają duże pieniądze w prezencie. Rząd dopłaci do kredytów hipotecznych

Ilu medyków zaszczepiło się przeciw covid? Radio RMF przytacza nieoficjalne dane podane przez samorządów. Preparat przyjęli ponad 92 proc. procent lekarzy i 83 proc. procent pielęgniarek. Jeśli chodzi o dentystów i diagnostów laboratoryjnych ten odsetek wynosi 90 procent. W przypadku fizjoterapeutów liczba ta jest zdecydowanie mniejsza, bo wynosi niecałe 75 proc – podaje rozgłośnia. Rekordy padają wśród studentów uczelni medycznych.  

([email protected]) fot.. unsplash


Dziękujemy za przesłanie błędu