Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
03/04/2023 - 06:00

Będą kontrole i kary. Zapukają do waszych drzwi i sprawdzą czy dopełniliście tego obowiązku

Przyjdą i sprawdzą czy dopełniliście obowiązku. W tym miesiącu do niektórych zapukają kontrolerzy. Zażądają pokazania świadectwa energetycznego. O co chodzi?

Nowy miesiąc przynosi zmiany w przepisach. Pod koniec kwietnia wejdzie w życie obowiązek posiadania świadectwa energetycznego.

Co to jest świadectwo energetyczne?

Jak wyjaśnia branżowy serwis portal muratorplus.pl, to dokument, który zawiera informacje dotyczące zapotrzebowania nieruchomości na energię. Pod tym pojęciem kryje się  nie tylko prąd. Do także ogrzewanie czy wentylacja. Pozwala to na ocenę zapotrzebowania w ciągu roku.

czytaj też Wycięła mu niezły numer zza grobu. W spadku zostawiła nie tylko mieszkanie

Kto musi mieć świadectwo energetyczne

Świadectwa energetyczne obowiązują w Polsce od kilku lat i dotyczą budynków wybudowanych po 2009 roku. Nowelizacja ustawy wprowadza obowiązek sporządzania świadectw energetycznych dla każdego budynku,  (również tych wybudowanych przed 2009) indywidualnego czy wielorodzinnego, także wybudowanego przed 2009 rokiem . Dokument będzie wymagany jako załącznik do umowy najmu lub aktu notarialnego – informuje murator.plus. Świadectwo energetyczne jest wystawiane  po przeprowadzeniu specjalnego audytu. Ekspert sprawdza wszystkie instalacje obecne na danej nieruchomości. Za brak dokumentu grozi kara pieniężna.  Do tej pory było to 10 tys. zł.

czytaj też Przeniósł się z Nowego Sącza do Warszawy: o takich jak ja, mówi się „chów klatkowy”

Do drzwi zapuka kontroler

Jest też powód do obaw. Z informacji branżowego serwisu  wynika, że chodzi o kontrole systemów ogrzewania. Obowiązująca z końcem kwietnia nowelizacja przepisów określa konkretne okresy kontroli danych instalacji. W przypadku kotłów o mocy poniżej 100 kW kontrola wystarczy na 5 lat, a powyżej 100 kW na paliwo stałe lub ciekłe - już tylko na 2 lata. Kotły gazowe powyżej 100 kW to już kontrole co 4 lata, zaś pozostałe źródła ciepła - co 3 lata.([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu